Кандидатстудентският прием след средно образование за учебната 2018/2019 година ще се осъществява по професионални направления. Обучението ще преминава през две нива – базово и профилиращо. Базовото ниво включва основни дисциплини на специалностите в професионалното направление. След базовото обучение студентите ще имат възможност да изберат профилиращо обучение по специалности.
В специалност „Дизайн“ се обучават високо квалифицирани специалисти в областта на интериорните пространства на публични и частни сгради и комплекси, графичния дизайн с умения да проектират тотал графичен дизайн на фирмена реклама, печатната комуникационна графика, екранна графика, графично оформление на уеб страници.. Успешно завършилите се реализират като дизайнери в фирми за интериорен дизайн, фирми за рекламен дизайн, експерти в държавната и общинска администрация.
профили:
-
Интериорен дизайн
-
Графичен дизайн
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация:
профил Интериорен дизайн – интериорен дизайнер
профил Графичен дизайн – графичен дизайнер
Форма и продължителност на обучението:
– редовна – 8 семестъра
– задочна – 10 семестъра
Език на преподаване: български / английски
Специалности от същото професионално направление:
ДизайнАрхитектураСтроителство на сгради и съоръженияПожарна безопасност и защита на населениетоВ специалност „Дизайн” се обучават специалисти в областта на дизайна за външни, градски и публични пространства, на интериорния и графичния дизайн.
Учебният план се основава на традициите в архитектурното и художественото обучение, обога-тени със специфичен подход за обвързаност на всички елементи на дизайна, контекста на средата и йерархията на компонентите и тяхната подчиненост на цялостна пространствена концепция. Учебният процес се осъществява в специализирани зали на университета с помощта на 2D и 3D компютърни програми, както и чрез самостоятелна творческа работа.
По време на обучението студентите придобиват знания и умения по иновативно проектиране, комбинативно мислене, комплексно композиране и усет към колорита. Изтъкнати учени и творци от реномирани европейски университети са гост-преподаватели във ВСУ – от Университета по архитек-тура във Венеция (IUAV) и Политехниката в Милано, Италия, Училището по архитектура (School of Architecture) в Аликанте, Испания, Московския архитектурен институт (МАРХИ), Русия, и други партньорски университети.
Бакалаврите по специалността са компетентни да проектират комплексни задачи в различните направления, в които се профилират след втората година.
Базовото обучение включва общообразователни дисциплини: История на изобразителното изкуство; Компютърно проектиране; Обща история на изобразителното изкуство; Естетика и теория на изкуството; Цветознание; Структурна комбинаторика; Композиция във визуалните изкуства; Цветна и черно-бяла студия; Семиотика; Моделиране; Макетиране; Фотография; Чужд език.
Профил Интериорен дизайн
Този профил е с предмет на дейност интериорните/вътрешните пространства на публични и частни сгради и комплекси; подвижно, неподвижно и временно обзавеждане, сериен и бутиков мебелен дизайн; временни и постоянни експозиции за музеи, арт събития, търговски и мострени панаири, цветни аранжировки, зелени композиции и др.
Профил Графичен дизайн
Подготвя висококвалифицирани специалисти с умения да проектират тотал-графичен дизайн на фирмена реклама, печатна комуникационна графика, екранна графика, уеб дизайн. Завършилите специалност „Дизайн” с този профил притежават качества на модерно мислещи и конкурентоспо-собни графични дизайнери с придобити солидни теоретични и главно практически знания за успешна самостоятелна творческа работа и работа в екип при създаване на въздействащи рекламни продукти.
Бакалавърската степен завършва със защита на дипломна работа.
Акценти в обучението:
- Дизайн на комплексната пространствена среда – градска, ландшафтна и природна;
- Редизайн на публични и частни екстериорни и интериорни пространства;
- Синтез на дизайна – мебелен, светлинен, графичен и виртуален;
- Комбинаторика и колорит;
- Рециклиранe, еко- и иновативни материали;
- Енергийноефективни и устойчиви технологии;
- Конкурентни инструменти – AutoCAD, ArchiCAD, Revit, CorelDraw, Photoshop, Indesign, ParametricDesign и др.
Извънаудиторна заетост:
Участие в международни уъркшопове по устойчива архитектура, ландшафт и параметричен дизайн, семинари, архитектурни конференции, конкурси, международни пленери по актуални тематики за региона, страната и чужбина.
Практики и стажове:
Стажове в мебелни фирми и фирми за индустриален и градски дизайн, както и в архитектурни бюра, практики в страната и чужбина.
Партньори: кк „Св. св. Константин и Елена”, общините София, Варна, Балчик, Шабла и др., Регионален исторически музей – Варна, Мебелна къща „Лазур“, Мол „Варна” и Гранд мол, Фонд „Русский мир”, Планекс, Съюз на архитектите в България, Регионална колегия на Камарата на архитектите в България, „Грийн хаус„ и „Едимо груп” – Италия.
Студентска мобилност по програма „Еразъм+” в Италия, Чехия, Латвия, Германия, Турция и др.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
http://www.vfu.bg/ects_guide/files/af/ba/did/did.html
http://www.vfu.bg/ects_guide/files/af/ba/gd/gd.html
Facebook страница: https://www.facebook.com/designvfu/
Facebook страница на Архитектурен факултет: https://www.facebook.com/Arch.Faculty/
- Конкурсен изпит:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – представят портфолио (графични, живописни, пластични, рекламни и др. работи на кандидат-студента).
За кандидатстудентски изпит се признават оценките от държавните зрелостни изпити по Математика, Физика и астрономия, Химия и опазване на околната среда, положени в Р България след 2008 г.
За кандидатстудентски изпит се признава приравненият резултат от национални и между-народни състезания и конкурси в областта на дизайна.
- Балообразуване:
Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от конкурсния изпит и удвоената оценка по Чужд език от дипломата за завършено средно образование.
- Бонификации:
Завършилите художествени, езикови, хуманитарни и математически гимназии или паралелки в други гимназии с художествен, езиков, хуманитарен или математически профил получават 1 единица бонификация.
- Допълнителни условия:
За прием във ВСУ се зачитат оценките от конкурсни изпити, положени в други висши училища за специалност “Архитектура” или “Дизайн”.
Във всички магистърски програми във ВСУ, приоритетно в магистърска програма “Компютъ-рен, графичен, рекламен дизайн”.
Дипломираните бакалаври могат да се реализират във:
- архитектурни, инженерни, строителни фирми и студиа;
- мебелни ателиета и фирми;
- агенции и бюра за рекламен дизайн;
- типографската индустрия, печатни и електронни медии;
- държавната и общинска администрация и културни институции;
- браншови и неправителствени организации;
- висши училища по приложни и сценични изкуства;
- областта на графичния, рекламния и фирмения дизайн, публичните градски пространства и интериори, мебелни фирми, фирми за производство и дистрибуция;
а също и като:
- автори на сценичен и рекламен дизайн;
- членове и ръководители на дизайн ателиета, студиа и фирми;
- преподаватели в средни професионални гимназии по архитектура, пластични и приложни изкуства и др.