Защо ВСУ
Доктор
 

гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84, тел. 052 355 106, email: priem@vfu.bg

Кандидатстудентски прием

Начало > Бакалавър и магистър > Специалности > Строителство на сгради и съоръжения > Специализация > Пътно строителство
Специализация "Пътно строителство"

Език на преподаване: български / английски

 

Образователно-квалификационна степен: бакалавър

Професионална квалификация: строителен инженер

 

Форма и продължителност на обучението:

редовна – 8 семестъра

задочна – 10 семестъра

 

Профил Пътно строителство:

Този профил към специалност “Строителство на сгради и съоръжения” има за цел да подготви специалисти за нуждите на сектора "Пътно строителство", който е един от приоритетите в Националната стратегия за развитие на транспортната система на страната до 2020 г.

Обучението надгражда фундаменталните инженерни дисциплини, изучавани в общообразова-телния модул през първите 5 семестъра, със задълбочени познания по специализирани дисциплини в областта на проектирането, строителството и експлоатацията на пътища, транспортни възли и железници. Студентите получават широкопрофилна базова подготовка по въпросите, свързани с осъществяването на транспортните връзки в населените места и извън тях, организацията, изпъл-нението и експлоатацията на системите и съоръженията, изграждащи пътната инфраструктура, въздействието им върху околната среда и човека, които се явяват основни при интегрираното развитие и управление на пътния сектор.

Учебният материал по специализираните дисциплини се базира на новите европейски нормативи и стандарти за проектиране, изграждане и експлоатация на системите и съоръженията на пътната инфраструктура.

 

Акценти в обучението:

Строителни материали; Стоманобетон; Земна механика; Дървени и пластмасови конструкции; Стоманени конструкции; Стоманобетонни конструкции; Устойчивост и динамика на строителни конструкции; Антисеизмично строителство; Съвременни методи за проектиране; Компютърни системи в организацията и управлението на строителството; Пожарна безопасност на сгради и съоръжения.

 

Извънаудиторна заетост: 

Студентите разработват курсови задачи и курсови проекти по редица базови и специални дисциплини по теми, съобразени с реалните потребности на бизнеса. Участват в семинари, провеждани съвместно с водещи фирми в областта на строителството. Реализират своите научни и творчески търсения, обменят знания и опит с други колеги и специалисти от страната и чужбина чрез участие в традиционно провежданите във факултета семинари, конференции, конкурси и творчески работилници (уъркшопове) съвместно с  колеги от специалност „Архитектура”.

Организираните в университета публични лекции на изтъкнати учени и специалисти от страната и чужбина дават възможност на бъдещите инженери да се докоснат до достиженията на съвременното строително инженерство.

 

Практики и стажове:

Обучението в специалност „Строителство на сгради и съоръжения – Строителни конструкции” е обвързвано с реалните потребности на обществото и бизнеса. В учебния план са включени практики, стажове и теми на курсови задачи, проекти и дипломни работи по реална проблематика. Това води до засилване на връзката образование–наука–бизнес, която е в основата не само на университетските цели, но и на националните и европейски образователни приоритети.

Провеждат се краткосрочни и дългосрочни практики и стажове в български и чуждестранни фирми, организации и лаборатории, работещи в областта на строителството. Такива практики ежегодно се осъществяват във фирми – партньори на Архитектурния факултет от страната, като например „Рока България”, „Рехау” ЕООД, „Изовер”, „Итонг” „МН-Строй” ООД – Варна, “Планекс Холдинг” и др., и от чужбина (Турция, Германия, Италия и др.) – “Едимо груп”, “Грийн хаус груп”.

В рамките на студентската мобилност по програма „Еразъм+” студентите имат възможност да се включат в програмите за обучение и практики в чуждестранни университети от Германия, Чехия, Словакия, Турция и др.

Специалност “Строителство на сгради и съоръжения – Строителни конструкции” има нацио-нална акредитация, а дипломиралите се могат да получат проектантска правоспособност, съгласно изискванията на Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране.

Условия за прием
  • Конкурсен изпит:

Кандидатите полагат конкурсен изпит – Общ технически тест или Общ природонаучен тест, или Математика.

За кандидатстудентски изпит се признават оценките от дипломен проект на завършилите професионални гимназии с техническа насоченост, оценките от държавния зрелостен изпит по Математика, положен в периода 2008–2015 г., резултатите от международни и национални конкурси по математика, химия, физика, архитектура и строителство.

  • Балообразуване:

Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от положения конкурсен изпит и удвоената оценка по Математика от дипломата за завършено средно образование.

  • Бонификации:

Завършилите математически гимназии, гимназии по строителство, езикови и хуманитарни гимназии или гимназии с езиков профил получават 1 единица бонификация.

  • Допълнителни условия:

За прием във ВСУ се зачитат и оценките от кандидатстудентски изпити, положени в други висши училища за тази специалност.

Възможности за продължаване на обучението във ВСУ

Всеки успешно завършил образователно-квалификационна степен "бакалавър" може да продължи обучението си във всички магистърски програми, обявени във ВСУ.

Магистърските програми, предлагани  в професионално направление “Архитектура, строител-ство и геодезия” осигуряват естествен преход към повишаването на професионалната квалификация на дипломираните бакалаври.

Възможности за кариерно развитие:

Завършилите обучението могат да се реализират в държавния и в частния сектор като ръко-водни и изпълнителски кадри в конструкторски бюра, строително-монтажни фирми, строителни лаборатории, служители и експерти в инвеститорски, контролни и надзорни служби, преподаватели, сътрудници в изследователски институти.