Обучението в магистърска програма “Опазване на културното наследство“ цели специализация в областта на недвижимото културно наследство, чието значение нараства в условията на глобалното общество и стимулирането на културната идентичност и многообразие.
Учебният план включва усвояване на традиционни и съвременни методи за опазване и възстановяване на културното наследство – консервация, реставрация, адаптация, реконструкция, модернизация, реновация, конверсия и др.
Гаранция за качеството на обучението е участието на наши изтъкнати специалисти, както и на гост-преподаватели от POLIMI (Политехниката в Милано), с която ВСУ “Черноризец Храбър” има двустранен договор за сътрудничество.
Магистърската програма завършва със защита на дипломна работа, която се разработва в последния семестър на обучението.
Акценти в обучението:
Магистърската програма „Опазване на културното наследство” обединява студенти и препода-ватели от различни университети в мултидисциплинарни екипи. Съвместната работа ги активизира да създават нови устойчиви решения в сферата на опазването.
Педагогическият подход се основава на:
– създаване на умения за изследователска и практическа дейност по разработване на международни проекти в областта на устойчивото развитие на културното наследство;
– разработване на реални задачи в сътрудничество с регионални музеи и общинска администрация като възможност за последваща реализация;
– създаване на възможност за участие в теренни археологически проучвания и документиране на прилежащите обекти.
Извънаудиторна заетост:
Участващите в магистърската програма студенти имат възможност за активна комуникация с водещи специалисти от практиката, посещения на обекти в процес на реставрация, подготвят доклади за конференции, семинари, кръгли маси, вземат участие в уъркшопове, археологически проучвания, създаване на тематични изложби и др.
Практики и стажове:
В рамките на студентската мобилност по програма „Еразъм+” се провеждат обучение и практики с преподаватели и студенти от Италия.
За контакти:
Ръководител на магистърската програма:
доц. д-р арх. Жечка Илиева
тел.: 052/359 579
e-mail: jetchka.ilieva@vfu.bg