Образователно-квалификационна степен и професионална квалификация:
магистър по съдебни криминалистически експертизи
Форма на обучението: задочна
Продължителност на обучението:
– 2 семестъра – за бакалаври/магистри от професионални направления „Право” и „Национална сигурност”
– 3 семестъра – за бакалаври/магистри от всички други професионални направления
Език на преподаване: български
Специалности от същото професионално направление:
Митническо разузнаване и разследванеСъдебни криминалистически експертизиСъдебни икономически експертизиСъдебни компютърно-технически експертизиСъдебни пожаро-технически експертизиСъдебни психологически експертизиСъдебни строително-технически експертизиПодготовка на силите и средствата за действия при неконвенционални кризиМеждународно право и сигурностПрофайлъринг - НОВАИнтелигентни системи за сигурност - НОВАНационална сигурност и научна дипломация (продокторска програма)Управление на риска и оценка на въздействието в системата на националната сигурностМагистърската програма обединява в единна методология криминалистическите експертизи. Тя е първата от този род в страната. Предназначена е да подготвя специалисти по съдебни крими-налистически експертизи, резултатите от които могат да се използват в наказателния, гражданския и административния процес. Процесът на обучение предвижда придобиване на теоретични знания и практически умения за извършване на дактилоскопни, трасологични, балистични, почеркови и други видове криминалистически експертизи. Придобиват се знания в следните основни направления: същност и видове доказателства и доказателствени средства; принципи, организация и правила за събиране и проверка на доказателства в наказателния, гражданския, административния и данъчния процес; процесуален статут на вещото лице; същност на експертизата като способ за доказване; действия по назначаването, възлагането, подготовката и извършването на експертизата; методика за извършване на криминалистически експертизи; същност на заключението на вещото лице и неговото значение в процеса на доказването; оценка на заключението на вещото лице от органите на досъдеб-ното производство и съда.
Акценти в обучението:
- Организация и методика на съдебните експертизи
- Методика на дактилоскопната експертиза
- Методика на трасологичната експертиза
- Методика на балистичната експертиза
- Криминалистика
- Методика за техническо изследване на документи
- Методика на почерковата и автороведческата експертиза
- Методика на одорологическата експертиза
- Методика на ситуационната експертиза
- Методика на портретната идентификация
Извънаудиторна заетост:
Самостоятелна подготовка в Кабинета по криминалистика и съдебни експертизи във ВСУ; посещения в криминалистически лаборатории; присъствие на съдебни заседания по наказателни и граждански дела с участието на вещи лица; участие в семинари в Окръжен съд – Варна с представители на съдебната власт; изготвяне на експертизи; участие в научни форуми.
Практики и стажове:
Около 70 % от обучението през последния семестър са предназначени за практика по извършване на съответните видове криминалистически експертизи.
Преди държавните изпити се провежда практически опреснителен курс за извършване на криминалистически експертизи.
Студентите имат възможност да провеждат стаж при вещи лица.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
http://vfu.bg/ects_guide/files/uf/mag/se/ske.html
Обучение по тази магистърска програма и по същия учебен план в задочна форма се провежда и във Филиал Смолян.
- Конкурсен изпит
Кандидатите полагат конкурсен изпит – тест.
- Изисквания за завършено образование:
Кандидатите трябва да имат висше образование – образователно-квалификационна степен „бакалавър”/„магистър”, и среден успех от дипломата за висше образование, не по-нисък от „добър”.
- Балообразуване:
Балът за класиране се образува от сбора на резултата от конкурсния изпит и средния успех от дипломата за висше образование.
Научен ръководител:
Проф. д.ю.н. Йонко Кунчев
e-mail: kunchev.yonko@abv.bg
Секретар Катедра "Правни науки"
тел: 052/ 359-562
Магистрите могат да продължат обучението си за придобиване на образователна и научна степен „доктор” по докторска програма от професионално направление „Национална сигурност”, както и по всички други акредитирани докторски програми във ВСУ.
Завършилите магистърската програма могат да работят като вещи лица или експерти в научно-техническите лаборатории и други служби на Министерството на вътрешните работи. За професионалната им реализация е разработена стратегия за взаимодействие с окръжните съдилища, следствените служби и МВР. Част от тази стратегия е ВСУ да предоставя имената на завършилите магистърската програма на посочените институции, за да им се възлагат експертизи на основание чл. 396, ал. 2 от Закона за съдебната власт.