СЪДЕБНИ АВТО-ТЕХНИЧЕСКИ ЕКСПЕРТИЗИ
Образователно-квалификационна степен и професионална квалификация:
магистър по съдебни авто-технически експертизи
Форма и продължителност на обучението:
– задочна – 3 семестъра – за бакалаври/магистри от област „Технически науки”, шифър 5 от класификатора на областите на висше образование и професионалните направления
Език на преподаване: български
Специалности от същото професионално направление:
Митническо разузнаване и разследванеСъдебни криминалистически експертизиСъдебни икономически експертизиСъдебни компютърно-технически експертизиСъдебни пожаро-технически експертизиСъдебни психологически експертизиСъдебни строително-технически експертизиМеждународно право и сигурностНационална и социетална сигурностИнтелигентни системи за сигурностНаука, образование и сигурност (продокторска програма)Юридическо прогнозиране и оценка на въздействиетоНаука, образувание и сигурностСЪДЕБНИ АВТО-ТЕХНИЧЕСКИ ЕКСПЕРТИЗИЗаяви експертна консултация

Профил на специалността:
Магистърската програма обединява в единна методология авто-техническите експертизи. Предназначена е да подготвя специалисти по съдебни експертизи в наказателния, гражданския и административния процес, притежаващи теоретични знания и практически умения за извършване на съответните видове авто-технически експертизи. Придобиват се знания в следните основни направления: същност и видове доказателства и доказателствени средства; принципи, организация, правила за събиране и проверка на доказателства в наказателния, гражданския и административния процес; особености при събиране на доказателства при разследване на различни видове престъпления; правомощия на разследващите органи, прокурора и съда в процеса на доказването; процесуален статут на вещото лице; същност на експертизата като способ за доказване; правила по назначаването, възлагането, подготовката и извършването на експертизата; методика за извършване на строително-технически експертизи; същност на заключението на вещото лице и неговото значение в процеса на доказването; оценка на заключението на вещото лице от органите на досъдебното производство и съда.
Акценти в обучението:
- Криминалистика
- Организация и методика на съдебните експертизи
- Методика на авто-техническата експертиза
- Обща теория и организация на съдебните експертизи;
- Устройство и системи за управление на транспортните средства;
- Електротехника, електроника и микропроцесорна техника;
- Компютърни, електронни системи на транспортните средства;
- Компютърна диагностика на транспортните средства;
- Доказване в гражданския процес;
- История на криминалистиката и съдебната експертиза;
- Съдебна медицина.
- Оглед на произшествия с транспортни средства;
- Технически средства за събиране и изследване на доказателства;
- Методология за съдебнооценителската - автотехническа експертиза;
- Методология на автотехническата експертиза;
- Методология на съдебната експертиза за идентификация на транспортни средства;
- Информационни системи за идентификационни изследвания;
- Международни стандарти за съдебни експертизи;
- Здравословни и безопасни условия на труд в транспортния сектор
- Европейски нормативи в областта на транспорта
Извънаудиторна заетост:
Събеседване с вещи лица в областта на авто-техническите експертизи; присъствие на съдебни заседания по наказателни и граждански дела с участието на вещи лица; участие в семинари в Окръжен съд – Варна с представители на съдебната власт; изготвяне на експертизи; участие в научни форуми на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър”.
Практики и стажове:
Студентите имат възможност да провеждат стаж при вещи лица с голям практически опит.
За контакти:
ас. Александра Ангелова
тел.:052/359 562, 0894/380 462
e-mail: aleхandra_angelova@yahoo.com
- Конкурсен изпит: Кандидатите полагатконкурсен изпит – тест.
- Изисквания за завършено образование: Кандидатите трябва да имат висше образование – образователно-квалификационна степен „бакалавър”/„магистър” по специалности от област „Технически науки”, шифър 5 от класификатора на областите на висше образование и професионалните направления, и среден успех от дипломата за висше образование, не по-нисък от „добър”.
- Балообразуване: Балът за класиране се образува от сбора на резултата от конкурсния изпит и средния успех от дипломата за висше образование.
Завършилите магистърската програма могат да продължат обучението си за придобиване на образователна и научна степен „доктор” по докторска програма от професионално направление „Национална сигурност”, както и по всички други акредитирани докторски програми във ВСУ.
Завършилите магистърския курс могат да работят на частна практика като вещи лица по строително-технически експертизи, както и в научно-техническите лаборатории и други служби на Министерството на вътрешните работи. За професионалната им реализация е разработена стратегия за взаимодействие с окръжните съдилища, следствените служби и МВР. Част от тази стратегия е ВСУ да предоставя имената на завършилите магистърската програма на посочените институции, за да им се възлагат експертизи на основание чл. 396, ал. 2, от Закона за съдебната власт.