Информатика и компютърни науки (Computing and Computer Science)
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: бакалавър по компютърни науки
Форма и продължителност на обучението:
– дистанционна – 8 семестъра
– редовна – 8 семестъра
Език на преподаване: български / английски език
Попитайте ни:

Профил на специалността:
Специалността „Информатика и компютърни науки” съответства на разработената Рамка на професионалната квалификация в Европейското образователно пространство и системно се актуализира във връзка с изискванията на пазара на труда и развитието на компютърните науки със съдействието на фирми партньори от браншовото настоятелство.
Дисциплините в учебния процес са разделени на: задължителни, избираеми и факултативни.
По време на обучението в задължителните дисциплини студентите придобиват основни знания и умения в областта на компютърните науки – компютърни архитектури, операционни системи, компютърни мрежи, уеб технологии, бази данни, програмиране, структури от данни и алгоритми, проектиране на интерфейси и математически основи на информатиката.
Те сами посочват кои от избираемите и факултативните дисциплини (разработка на мобилни приложения, програмиране с Python, електронен бизнес, ИТ сигурност) ще изучават. Това им позво- лява да участват в планирането на собственото си обучение, като го ориентират към своите интереси и в синхрон с желаната професия.
Акценти в обучението:
Партньорство с ИТ бизнеса
Катедра „Информатика и икономика“ поддържа ползотворно партньорство с ИТ бизнеса, както с конкретни фирми, така и с браншови организации, които подкрепят обучението в бакалавърските и магистърските програми. Организират се и се провеждат съвместно майсторски класове.
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ е член на: BASSCOM (Българска асоциация на софтуерните компании), ИКТ Клъстер – Варна, РАПИВ (Регионална асоциация по предприемачество и иновации – Варна) и др.
Индивидуален план за обучение:
Екипът на катедра “Информатика и икономика” предоставя възможност на студентите да участват гъвкаво във формирането на собствения си профил, като сами посочат избираемите и факултативните дисциплини, които отговарят на конкретна, желана от тях, професионална реализация.
Предлаганите дисциплини са в синхрон с набелязания фокус на софтуерната индустрия през следващите години върху изчисления в облака, мобилните приложения, работата с големи масиви от данни и социалния капитал, изкуствен интелект, блокчейн, а също и с подготовката за най-актуалните професии.
Студентите непрекъснато допълват професионалния си профил чрез участие в специализации, семинари и майсторски класове за нови технологии с експерти от практиката и за развитие на лидерски умения, включително във виртуална среда.
Сертифициране:
Всички студенти на ВСУ имат възможност да се сертифицират в допълнителни курсове и дисциплини от дуги специалности, като получават сертификати с ECTS кредити.
Интернационализация:
По време на обучението си студентите комбинират дейности от аудиторна и извънаудиторна заетост с участие на чуждестранни лектори. Студентите имат възможност да участват в програми за мобилности: за стаж и обучение по „Еразъм+”; двустранни споразумения с Китай и др.
Гарантиране на устойчивост:
С цел успешна реализация на обучаваните студенти катедра „Информатика и икономика“ предлага обучение в подготвителен курс „Подготвителна година за обучение в университети по специалности, свързани с компютърни науки“ (Foundation Year in Computer Science). Обучението съдържа четири дисциплини, може да се проведе и на английски език и да бъде завършено и от кандидат-студенти за други университети в България и по света в специалности, свързани с компютърните науки.
Изучаваните дисциплини са:
- Умения за учене;
- Математическо мислене;
- Въведение в програмирането;
- Английски език за компютърни науки.
Кандидат-студентите могат да заявят обучение и в някои от посочените дисциплини поотделно.
На записалите се студенти в специалност „Информатика и компютърни науки” се предлага да участват в обучение в Подготвителната седмица за специалността, в която е синтезирано съдържанието на изброените дисциплини от подготвителния курс.
Практики и стажове:
Провеждат се практически учебни занятия в университета, а също и в реална среда в ИТ фирми. Студентите могат да участват в мобилност по програма “Еразъм+” (за обучение или стаж), което им дава възможност да опознаят европейските практики и да получат подготовка за успешна реализация в международни екипи. Могат да се включат в ежегодно организираните допълнителни стажове, майсторски класове и практики във фирми и организации в страната и чужбина, както и в безплатни курсове, семинари, срещи със софтуерни фирми, летни училища и изследователски лагери по актуални теми в професионално направление „Информатика и компютърни науки”. Това спомага за задълбочаването на връзките на катедрата с представителите на фирми и за изграждането на професионални контакти на студентите на ВСУ с експерти от практиката. Успешно завършилите тези форми получават признаване на кредити по дисциплини от учебния план и сертификати (вкл. фирмени), формиращи професионалното им CV.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
ects.vfu.bg/бакалавър/Информатика-и-компютърни-науки/
Facebook страница: https://www.facebook.com/cs.vfu/
- Конкурсен изпит:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – Тест по информатика или по математика, или Общообразователен тест.
За кандидатстудентски изпит се признава оценката от държавния зрелостен изпит по Математика, положен в Р България.
За кандидатстудентски изпит се признават приравненият резултат от националното състезание по извличане на данни QUERYADA, както и резултатите от национални и международни състезания по информатика, математика и ИТ.
- Балообразуване:
Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от положения конкурсен изпит и удвоената оценка по Математика от дипломата за завършено средно образование.
- Бонификации:
Завършилите математически гимназии и специализирани паралелки по информатика или информационни технологии получават 1 единица бонификация.
- Допълнителни условия:
За прием във ВСУ се зачитат и оценките от следните кандидатстудентски изпити, положени в други висши училища: Математика, Информатика, Физика и Общообразователен тест.
За студентите с висок успех е предвидена възможността за ускорено преминаване на курса на обучение чрез индивидуални планове, перманентна сесия и др.
Допуска се признаване на получено предходно образование чрез сертифициране на образователни документи от други висши училища.
Кандидат-студентите, завършили допълнителни курсове, професионални гимназии, профилирани гимназии, колежи и други могат да се обучават на индивидуален план.
Успешно завършилите специалността могат да продължат обучението си в магистърските програми „Data Science”, „Софтуерно инженерство”, „Софтуерно инженерство и мениджмънт“, „Киберсигурност”, „Уеб дизайн”, „Дигитален маркетинг и уеб дизайн”, както и в други магистърски програми при изпълнение на поставените условия за прием.
По време на обучението си студентите имат възможност да придобият допълнителна профе- сионална квалификация “Учител по информатика и информационни технологии”.
Успешно завършилите специалност “Информатика и компютърни науки” могат да се реализират като:
– програмисти;
– разработчици на уеб и мобилни приложения;
– UI/UX дизайнери;
– разработчици на информационни системи;
– ИТ интегратори;
– проектанти/администратори на бази данни;
– специалисти на други длъжности в софтуерни фирми.