
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: психолог
Форма и продължителност на обучението:
редовна – 8 семестъра, задочна – 8 семестъра
Език на преподаване: български
Профил на специалността:
В специалност “Психология” се подготвят конкурентоспособни специалисти за европейския пазар на труда. Придобиват се солидни теоретични и методологични познания в областта на психологията и се изграждат практически умения за работа в реална среда. В обучението се използват съвременни подходи и технологии. Учебните планове и програми отговарят на изискванията на Европейската система за натрупване и трансфер на кредити (ЕCTS). Това гарантира качество на висшето образование, съизмеримо с европейските критерии и стандарти.
Бакалаврите по специалността познават основните психологически школи, умеят да диагностицират и анализират психичните качества на личността, да провеждат наблюдения и експерименти, да откриват, изследват и решават социално-психични проблеми. Обучението отговаря на интереса и очакванията на много области на социалната практика: политика, бизнес, образование, борба срещу престъпността, реклама, здравеопазване. Завършилите могат да се реализират като психолози в институции, организации, служби, центрове, училища, както и да създадат самостоятелна практика за психологическа помощ и консултиране.
Обучението завършва с полагане на държавен изпит или защита на дипломна работа.
Акценти в обучението:
Въведение в психологията; Физиологична психология; Когнитивна психология; Експериментална психология; Психология на личността; Психопатология; Патопсихология; Основи на невропсихологията; Социална психология; Психологически измервания; Клинична психология; Диференциална психология; Психология на развитието; Педагогическа психология; Консултативна психология; Организационна психология.
Извънаудиторна заетост:
По време на обучението си студентите имат възможност да се включват в интерактивни методи на обучение – тренингови групи, решаване на казуси, разработване на конкретни задачи и проекти, провеждане на практико-приложни изследвания, участие в майсторски класове, участие в международната научна конференция “Приложната психология: възможности и перспективи”.
Практики и стажове:
Сътрудничеството на катедрата с представители на социалната практика дава възможност студентите да се включват в практики в организации, осигуряващи психологическа диагностика и психологическа помощ. Студентите могат да участват в мобилност по програма “Еразъм+” за обучение и практики в чуждестранни университети.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
Условия за прием:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – есе на общественозначима тема или тест по чужд език.
За кандидатстудентски изпит се признават оценките от държавните зрелостни изпити, положени в Р България след 2008 г., ДЗИ по професията, свързан с областта на знание на специалността, резултатите от международни сертификати за езикови умения, резултатите от състезания и конкурси на ВСУ, както и резултати от национални и международни конкурси и олимпиади.
Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от положения конкурсен изпит и средния успех от дипломата за завършено средно образование.
Завършилите езикови, хуманитарни, математически, търговски, икономически гимназии или гимназии с езиков профил получават 1 единица бонификация.
За прием във ВСУ се признават и оценките от следните кандидатстудентски изпити, положени в други висши училища: български език и литература, есе на общественозначима тема, биология, чужд език, математика, география на България, история на България, философия, общообразователен тест, икономика или икономически тест.
Възможности за допълнителна квалификация и продължаване на обучението във ВСУ:
– Придобиване на допълнителна професионална квалификация “учител по философия”.
– Всички магистърски програми, обявени във ВСУ.
– Следдипломна професионална квалификация.
Можете да видите такситe на този адрес.
Кандидатите полагат конкурсен изпит – Есе на общественозначима тема, или по Чужд език, или Общообразователен тест, или участват в онлайн конкурсaна ВСУ “Черноризец Храбър” – Есе.
За кандидатстудентски изпит се признават оценките от държавните зрелостни изпити, положени в Р България след 2008 г., резултатите от международни сертификати за езикови и компютърни умения, както и резултати от национални и международни конкурси и олимпиади.
За ваше удобство и улеснение и с желанието да намалим вашите разходи за кандидатстване ние във Варненския свободен университет създадохме една от най-гъвкавите системи за прием.
На ваше разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и достъпна от всяка точка е електронната ни платформа за кандидатстване. Можете също да ползвате услугите на наш представител във вашия град, да посетите нашите бази във Варна или в Смолян, или да се срещнете с наш представител по време на изложение.
Електронната платформа за кандидатстване е едно от нашите специализирани уеб приложения. На интернет адрес http://priem.vfu.bg ще откриете достъпната и лесна за ползване форма за подаване на кандидатстудентски документи, в която трябва да посочите желаните от вас специалности и форми на обучение.
Заповядайте на щанда на ВСУ по време на някое от образователните изложения в страната. Нашите представители ще Ви консултират по всички въпроси, свързани с предлаганите професионални направления и специалности, форми на обучение и условията за прием в тях, и ще приемат вашите документи за кандидатстване.
Професионално направление "Психология"
Понеделник – Петък 9:00 – 16:00
Учебен план