Хореография
Кандидатстудентският прием след средно образование за учебната 2020/2021 година ще се осъществява по професионални направления. Обучението ще преминава през две нива – базово и профилиращо. Базовото ниво включва основни дисциплини на специалностите в професионалното направление. След базовото обучение студентите ще имат възможност да изберат профилиращо обучение по специалности.
В специалност „Хореография“ се обучават специалисти в областта на хореографската композиция и режисура. Успешно завършилите се реализират като художествени ръководители на ансамбли, хореографи, преподаватели и др.
с профили:
- Български народни танци
- Съвременен танцов театър
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: хореограф
Форма и продължителност на обучението:
– редовна – 8 семестъра
– задочна – 8 семестъра
Език на преподаване: български
Заяви експертна консултация

В специалността се подготвят висококвалифицирани специалисти:
– художествени ръководители на професионални и самодейни ансамбли, хореографи в профе-сионални творчески институти и балетмайстори;
– преподаватели в средни училища по изкуствата със специализирани паралелки по български и класически танци, в детски и младежки школи, читалища, центрове за работа с деца и др.;
– кадри за работа в шоу бизнеса и туристическата анимация.
Акценти в обучението:
Учебният планпредвижда базово обучение през първите 2 години и дава възможност за профилиране в следващите 2 години в областите:
- Български народни танци
- Съвременен танцов театър
Учебният план включва дисциплини както от областта на хореографската композиция и режисура, българския танцов и музикален фолклор, етнографията, класическите танци, така и от всички съвременни танцови техники: джаз танци, вариететни танци, греъм техника, хип-хоп (Street dance).
Извънаудиторна заетост:
Студентите от специалността имат възможност да бъдат активни участници в различни танцови школи, семинари, уъркшопове, промоции и концерти.
Практики и стажове:
Творческите и изпълнителки умения студентите могат да разгърнат и утвърдят в Академичния танцов театър на ВСУ „Черноризец Храбър”. Учебният план на специалността включва и преддипломна педагогическа практика в профилирана паралелка в средното образование.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
Facebook страница: https://www.facebook.com/choreographyvfu/
- Кандидатите полагат конкурсен изпит – практически:
– за профил Български народни танци – изпълнение на фолклорни хора по приложена програма;
– за профил Съвременен танцов театър – две солови изпълнения или изпълнения с партньор/ка на танци по избор от посочените в програмата жанрове на съвременните танцови техники.
За кандидатстудентски изпит се признават оценките от държавните зрелостни изпити по Български език и литература, География и икономика, Чужд език, Биология и здравно образование, История и цивилизация и Философски цикъл, положени в Р България след 2008 г.
Оценките от зрелостни изпити на кандидати, завършили хореографски училища, и оценките от дипломите на кандидати, завършили паралелки със засилено обучение по хореография в средни училища, се признават за успешно положен кандидатстудентски изпит.
- Балообразуване:
Балът за класиране се образува от сбора на удвоената оценка от положения конкурсен изпит и удвоената оценка по Български език и литература от дипломата за завършено средно образование.
- Бонификации:
Завършилите хореографски училища или специалности със засилено обучение по хореография получават 1 единица бонификация.
- Допълнителни условия:
За прием във ВСУ се зачитат и оценките от конкурсни изпити, положени в други висши училища за тази специалност.
Всички магистърски програми във ВСУ, приоритетно магистърски програми „Хореографска режисура и артмениджмънт” и “Сценични изкуства, мениджмънт и продуцентство”.
Всички магистърски програми във ВСУ, приоритетно магистърски програми „Хореографска режисура и артмениджмънт” и “Сценични изкуства, мениджмънт и продуцентство”.