Кандидатстудентският прием след средно образование за учебната 2018/2019 година ще се осъществява по професионални направления. Обучението ще преминава през две нива – базово и профилиращо. Базовото ниво включва основни дисциплини на специалностите в професионалното направление. След базовото обучение студентите ще имат възможност да изберат профилиращо обучение по специалности.
В специалност „Защита на националната сигурност“ се обучават специалисти в областта на националната, корпоративна и лична сигурност. Успешно завършилите се реализират в системата на МВР, Министерството на отбраната, охранителни фирми, банки и др.
профили:
- Национална сигурност
- Защита от аварии и бедствия
- Корпоративна сигурност
- Организация и управление на националната сигурност
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: защита на националната сигурност
Форма и продължителност на обучението:
редовна – 8 семестъра
задочна – 9 семестъра
Език на преподаване: български
Специалности от същото професионално направление:
Противодействие на престъпността и опазване на обществения редЗащита на националната сигурностМеждународно право и сигурност с английски езикПодготвят се кадри с широкопрофилна квалификация в областта на националната сигурност. Завършилите са способни да се реализират успешно на пазара на труда в условия на силна конкуренция както в държавния и общинския, така и в частния сектор.
Специалността „Защита на националната сигурност” е акредитирана от Националната агенция за оценяване и акредитация с най-високата оценка.
Базовият модул включва общотеоретични дисциплини, блок от публичноправни и наказателноправни дисциплини, блок от управленски дисциплини, езиково обучение и общо физическо възпитание. Профилиращият модул позволява на студентите да изберат обучение в четири профила – „Национална сигурност”, „Защита от аварии и бедствия” и „Корпоративна сигурност” и „Организация и управление на националната сигурност”. Специалните дисциплини са структурирани в съответствие с логиката, заложена в алгоритъма „ценности–опасности–защита”, и са обвързани с разгърната система от практически занятия и учебни стажове.
В процеса на обучението студентите получават знания и практически умения, които им позволяват своевременно да разкриват и оценяват опасности и заплахи за националната сигурност, корпоративната и личната сигурност, да вземат обосновани решения в сферата на националната сигурност, да организират и управляват силите и средствата за защита по начин, който да предотвратява нежелани събития – престъпления, аварии, катастрофи, да неутрализира последиците от тях и да подготвя условия за разкриване на причините и виновните лица.
Получената професионална квалификация позволява на завършилите да се реализират успешно в системата на Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната, Министерството на околната среда и водите, в общинските звена за обществен ред и сигурност, в банкови и застрахователни учреждения, охранителни фирми, както и като експерти по сигурността в държавни и частни фирми, политически и обществени организации.
През първите две години обучението се извършва по базови дисциплини. Студентите имат възможност за допълнително сертифициране на знанията си по английски език и информатика и/или за признаване на притежавани от тях сертификати. След втори курс избират един от посочените по-долу профили:
– Национална сигурносте профил, насочен към подготовка на кадри за националните, регионалните, местните и държавните институции, осигуряващи обществения ред и сигурност.
Завършилите специалността получават необходимата квалификация за работа в системата на Министерството на вътрешните работи, Държавна агенция „Национална сигурност”, Министер-ството на отбраната, частни охранителни фирми и звената за сигурност на банкови и финансови институции, държавни органи, търговски дружества и др.
– Защита от аварии и бедствия е профил, отговарящ на повишената обществена потребност от професионалисти със знания и умения по специфичните административноправни, организа-ционнотактически и технико-икономически проблеми на защитата и подготовката на населението за действие в особени (кризисни) ситуации, а също така и за прилагането на нови технологии. Този профил е единствен в сродните висши училища.
– Корпоративна сигурносте профил, в който се придобиват комплексни познания и умения за ориентиране в оперативната обстановка, за разузнаването на различни икономически, юридически, финансови и технически фактори, формиращи вътрешната и външната бизнес среда.
–Организация и управление на националната сигурност е профил, в който се придобиват знания и практически умения за своевременно разкриване и оценяване на рискове, опасности и заплахи за националната сигурност. Студентите развиват способности за вземане на обосновани решенияв сферата на националната сигурност, както и способности за организиране и управление на силите и средствата за защита.
Обучението завършва с полагане на комплексен държавен изпит по специалността за профилираните студенти в „Национална сигурност” и с полагане на държавен изпит или защита на дипломна работа за профилираните студенти в „Корпоративна сигурност”, „Защита от аварии и бедствия” и „Организация и управление на националната сигурност” при среден успех от обучението мн. добър 5,00.
Акценти в обучението:
- Наказателно право
- Наказателнопроцесуално право
- Теория на риска и безопасността
- Разузнавателна защита на конституционния ред
- Теория на разузнаването и контраразузнаването
- Противодействие на тероризма
Практики и стажове:
През периода на обучение се провежда стаж по предварително разработена и утвърдена методика. В зависимост от профила студентите могат да изберат стажове в: структури на МВР, предприятия, дружества, фирми, областни и общински управи и др., организирани от катедрата. Стажът завършва със защита пред назначена комисия, което е задължително условие за допускане до държавен изпит или защита на дипломна работа.
В рамките на стажа обучаемите се запознават със структурата и обучението в Академията на МВР, с новостите в борбата с престъпността, тероризма и противодействието на производството, употребата и трафика на наркотици. Предвидено е посещение и запознаване с дейността на СОД – Варна. Желаещите могат да завършат курс за придобиване на професионална квалификация „охранител” и курс за боравене с огнестрелно оръжие и да получат сертификат.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
http://www.vfu.bg/ects_guide/files/uf/ba/zns_ns/zns_ns.html
Обучение по тази специалност и по същия учебен план в задочна форма се провежда и във Филиал Смолян.
Съвместно обучение на специалност "Защита на националната сигурност" между ВСУ и УниБИТ в гр. София.
- Конкурсен изпит:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – Есе на общественозначима тема или по Чужд език, или Общообразователен тест, или участват в онлайн конкурса на ВСУ „Черноризец Храбър” – Есе.
За кандидатстудентски изпит се признават оценките от държавните зрелостни изпити, поло-жени в Р България след 2008 г., резултати от международни сертификати за езикови и компютърни умения, както и резултати от национални и международни конкурси и олимпиади.
- Балообразуване:
Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от положения конкурсен изпит и удвоената оценка по Български език и литература от дипломата за завършено средно образование.
- Бонификации:
Завършилите езикови, хуманитарни, математически, търговски, икономически гимназии или гимназии с езиков или IT профил получават 1 единица бонификация.
- Допълнителни условия:
За прием във ВСУ се зачитат и оценките от следните кандидатстудентски изпити, положени в други висши училища: Български език и литература, Есе на общественозначима тема, Биология, Чужд език, Математика, География на България, История на България, Философия, Общообра-зователен тест, Икономика или Икономически тест.
- Продължаващо обучение в специалност „Право”.
- Всички магистърски програми, обявени във ВСУ, приоритетно магистърските програми „Митническо разузнаване и разследване”, „Подготовка на силите и средствата за действия при неконвенционални кризи”,„Съдебни експертизи”, „Международно право и сигурност”.
Специалността „Защита на националната сигурност” подготвя кадри с висше образование, които се реализират професионално в областта на националната сигурност, в държавния, общинския и частния сектор.
Завършилите бакалавърска степен на специалността могат да заемат длъжности в системата на МВР и ДАНС, за които се изисква висше образование, както и всички изпълнителски и ръководни длъжности в системата на частния охранителен бизнес, звената за сигурност в стопанските обекти, общинската и областната администрация.