Образователно-квалификационна степен: Бакалавър
Професионална квалификация: Графичен дизайнер
Форма и продължителност на обучението:
– редовна – 8 семестъра
– задочна – 8 семестъра
Език на преподаване: български
В специалност „Графичен дизайн” се подготвят висококвалифицирани специалисти в областта на графичния дизайн с умения да проектират: графична идентичност на фирма, събитие или организация, дизайн на фирмена реклама, печатната комуникационна графика, екранна графика, пластична реклама, уебдизайн, оформление на книга, дизайн на опаковка, илюстрация, познания за съвременните мултимедийни системи.
В този контекст обучението преминава, както следва:
● През първите две години студентите придобиват познания включващи общообразователни дисциплини - Рисуване, Живопис, История на изкуството, Цветознание и комбинаторика, Дигитални инструменти за графичен дизайн, Графичен дизайн, Шрифт и типография и др.
● Върху тази база от знания се преминава към следващия етап на обучение (в трети и четвърти курс), в който чрез индивидуален набор от избираеми дисциплини се придобиват знания и практични умения, конкретизиращи специфични особености на графичния дизайн: типография (шрифт), корпоративна визуална идентичност, специфика на различните елементи в графичния дизайн.
Обучението в специалността осигурява международна сравнимост на придобитите знания и развитите умения и образователна мобилност, включително в чужбина;
В процеса на обучението по специалността се представя теоретичната част чрез лекции със съвременни средства. Практическата част се осъществява чрез проекти и задачи, както и извънаудиторни практически занятия. Студентите усвояват етапите на проектиране: запознаване с изискванията на клиента, проучване на темата, културните характеристики на потребителя, технологията за реализация, проучване на чуждия опит, съставяне на задание и формулиране елементите на стила, идеен проект – варианти, окончателен проект. Задават се проекти за работа в колектив и индивидуално.
В резултат на обучението студентите придобиват:
Конкретни знания: По история и съвременно развитие на визуалните изкуства. Придобиват познания за съвременните инструменти и техники на графичния дизайн. Познават всички етапи на проектиране и могат да ги следват. Умеят да презентират своя творчески продукт и да комуникират с клиенти. Могат да формулират ясно послание, да започнат изграждане на собствен стил, сами да изучават и прилагат в практиката си съвременните постижения в областта на графичния дизайн, самостоятелно да разширяват общата си култура, да работят в екип.
Лични компетентности: отговорност, коректност, оперативност, инициативност; комуникативност, умение за общуване с различни социални и възрастови групи; мотивация и стремеж към непрекъснато повишаване на професионалната пригодност.
Компетентности за учене: последователно да оценяват собствената си квалификация чрез преценка на придобитите до момента знания и умения и да планират необходимостта от разширяване и актуализиране на професионалната си квалификация.
Професионални компетентности: разрешаване на специфични проблеми на проекта; способност за предлагане на иновативни и нестандартни решения.
Извънаудиторната заетост по дисциплините от учебния план е приоритет в професионално направление „Изобразително изкуство”. Насочена е към научноизследователски и творчески задачи с акцент върху реализирането на проекти, изискващи задълбочени проучвания, анализ и експерименти. Студентите работят върху печатни и мултимедийни проекти, които се представят публично. Те имат възможност да участват в специализирани уъркшопове, вътрешни и международни конкурси и семинари.
Провеждат се стажове във фирми и институции. Студентите участват в публични защити, и други форми на презентация на практическите им умения, придобити по време на обучението. Разработват проекти по заявка от публични институции и се включват в екипи за подготовка на различни художествени и бизнес проекти.
Успешно завършилите специалността могат да надградят получените знания и умения в областта на дизайна в магистърска програма от Професионално направление „Изобразително изкуство”, както и да изберат друга магистърска програма на Варненския свободен университет.
Можете да видите такситe на този адрес.
Конкурсен изпит: Кандидатите полагат конкурсен изпит – представят портфолио (графични, живописни, пластични, рекламни и др. работи на кандидат-студента). За кандидатстудентски изпит се признава оценка от държавен изпит по специалността на завършилите гимназии с насоченост в изкуствата и дизайна. За кандидатстудентски изпит се признава приравненият резултат от национални и международни състезания и конкурси в областта на дизайна.
За ваше удобство и улеснение и с желанието да намалим вашите разходи за кандидатстване ние във Варненския свободен университет създадохме една от най-гъвкавите системи за прием.
На ваше разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и достъпна от всяка точка е електронната ни платформа за кандидатстване. Можете също да ползвате услугите на наш представител във вашия град, да посетите нашите бази във Варна или в Смолян, или да се срещнете с наш представител по време на изложение.
Електронната платформа за кандидатстване е едно от нашите специализирани уеб приложения. На интернет адрес http://priem.vfu.bg ще откриете достъпната и лесна за ползване форма за подаване на кандидатстудентски документи, в която трябва да посочите желаните от вас специалности и форми на обучение.
Заповядайте на щанда на ВСУ по време на някое от образователните изложения в страната. Нашите представители ще Ви консултират по всички въпроси, свързани с предлаганите професионални направления и специалности, форми на обучение и условията за прием в тях, и ще приемат вашите документи за кандидатстване.
Професионално направление "Изобразително изкуство"
Понеделник – Петък 9:00 – 16:00
Учебен план