Международни икономически отношения
Кандидатстудентският прием след средно образование за учебната 2020/2021 година ще се осъществява по професионални направления. Обучението ще преминава през две нива – базово и профилиращо. Базовото ниво включва основни дисциплини на специалностите в професионалното направление. След базовото обучение студентите ще имат възможност да изберат профилиращо обучение по специалности.
В специалност „Международни икономически отношения“ се обучават специалисти в областта на световната икономика, международния бизнес, финанси и маркетинг – служители в международни организации и европейски институции в рамките на ЕС, експерти във финансови и търговски институции – банки, застрахователни компании, държавни и общински служители.
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: икономист
Форма и продължителност на обучението:
– задочна – 8 семестъра
– дистанционна – 8 семестъра
Език на преподаване: български
Специалности от същото професионално направление:
Международни икономически отношенияФинанси и счетоводствоДигитална икономикаМеждународен бизнес на английски езикПредприемачество и бизнесПрофил на специалността:
Обучението в специалност „Международни икономически отношения” развива знания и умения в едно основно направление на науката, образованието и бизнес практиката – междуна-родната икономика. В отличните условия, предлагани от ВСУ „Черноризец Храбър”, студентите придобиват актуални и полезни знания и умения в сферата на световната икономика, междуна-родния бизнес, международните финанси и маркетинга. Специалността е предназначена за студенти с професионални интереси в областта на икономиката и маркетинга на съвременната бизнес организация в условията на международна бизнес среда и има за цел да задоволи потребността от специалисти с международен профил в сферата на финансите и икономиката. Предлага профе-сионални знания и опит в оперативната външноикономическа дейност – подготовка, сключване и реализация на международните бизнес операции в практиката на различните видове предприятия и организации. Обучението е тясно свързано и съобразено с интересите и перспективите за развитие на българската икономика и политика, ориентирани към активно участие в международните иконо-мически и политически отношения.
Акценти в обучението:
Учебното съдържание е изградено върху водещата световна и европейска теория и практика и осигурява в необходимото единство и качество фундаментални знания по икономика, финанси, мениджмънт, предприемачество, маркетинг, право и информатика и високоспециализирани знания в сферата на теорията и практиката на международния бизнес и на международните валутно-финансови отношения, интернет бизнеса и маркетинга. Отделя се внимание и на риск-мениджмънта, инвестиционните проекти и международния финансов и банков мениджмънт. Учебният план включва специализиращи учебни дисциплини, развиващи знания и умения в сферата на фирменото управление, международния бизнес, международния маркетинг, формите на съвместна фирмена дейност, най-актуалните международни бизнес операции, международния финансов анализ, съобра-зени с особеностите и изискванията на съвременната дигитална икономика и принадлежността на страната ни към ЕС.
Извънаудиторна заетост:
Включва разработване на проекти за реални организации, сформиране на екип от студенти за създаване и развитие на учебни фирми, които подготвят и реализират бизнес проекти в процеса на обучението си. Доказалите се и защитили пред експертна комисия бизнес идеи и проекти могат да кандидатстват за финансиране и стартиране на реален бизнес.
Студентите могат да участват в ежегодните конференции на младите изследователи, в летните школи и стажове на факултет „Международна икономика и администрация”, в кръгли маси, майсторски класове и лекции на водещи световни учени, организирани в университета.
Практики и стажове:
Сътрудничеството на катедрата с представители на бизнес компании осигурява организирането на учебна практика и преддипломен стаж в страната и чужбина. Студентите могат да участват в мобилност по програма „Еразъм+”, което разкрива пред тях възможности за опознаване на европей-ския бизнес и успешна реализация в междукултурна среда.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
http://vfu.bg/ects_guide/files/sf/ba/mio/mio.html
Обучение по тази специалност в задочна форма се провежда и във Филиал Смолян.
-
Условия за прием:
- Конкурсен изпит:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – Есе на общественозначима тема, или по Чужд език, или Общообразователен тест, или участват в онлайн конкурсa на ВСУ “Черноризец Храбър” – Есе.
За кандидатстудентски изпит се признават оценките от държавните зрелостни изпити, положе-ни в Р България след 2008 г., резултатите от международни сертификати за езикови и компютърни умения, както и резултати от национални и международни конкурси и олимпиади.
- Балообразуване:
Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от положения конкурсен изпит и удвоената оценка по Чужд език от дипломата за завършено средно образование.
- Бонификации:
Завършилите езикови, хуманитарни, математически, търговски, икономически гимназии или гимназии с езиков или IT профил получават 1 единица бонификация.
- Допълнителни условия:
За прием в тази специалност се зачитат и оценките от следните кандидатстудентски изпити, положени в други висши училища: Български език и литература, Есе на общественозначима тема, Чужд език, Математика, География на България, История на България, Философия, Общообразова-телен тест, Икономика или Икономически тест.
Възможности за продължаване на обучението във ВСУ:
Всички магистърски програми, обявени във ВСУ, и приоритетно „Международен маркетинг”, „Финансов и банков мениджмънт и маркетинг” „Управление на международни бизнес проекти”, „Финанси и счетоводство”.
Възможности за кариерно развитие:
Завършилите специалност „Международни икономически отношения” напълно покриват изискванията за кариерно развитие в съответствие с длъжностните характеристики на най-актуалните и трайно търсени специалисти в различните направления на бизнеса и администрацията:
- финансови институции – банки, застрахователни институции, инвестиционни фондове и др.;
- международни организации;
- търговски организации;
- държавни ведомства и организации;
- държавни и общински органи;
- производствени предприятия;
- научноизследователски институции;
- европейските институции в рамките на ЕС;
- чуждестранни фирми на територията на Република България и извън нея;
- задгранични мисии, посолства и др. структури.