Интериорен дизайн
В специалност „Интериорен дизайн“ се обучават високо квалифицирани специалисти в областта на интериорните пространства на публични и частни сгради и комплекси, мебелен дизайн, декорация, експозиционен дизайн. Успешно завършилите могат да се реализират като дизайнери във фирми за архитектура, интериорен дизайн, рекламен дизайн, експерти в държавната и общинска администрация, специализирани органи, институции и граждански организации в областта на културата, свободното време и туризма.
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: интериорен дизайнер
Форма и продължителност на обучението:
– редовна – 8 семестъра
– задочна – 8 семестъра
Език на преподаване: български
Специалности от същото професионално направление:
АрхитектураСтроителство на сгради и съоръженияПожарна безопасност и защита на населениетоВодоснабдяване и канализацияТранспортно строителствоИнтериорен дизайнПопитайте ни:

В специалност "Интериорен дизайн" се подготвят висококвалифицирани кадри и експерти в областта на интериорния дизайн. Те могат да се реализират и в други актуални сфери на приложение като мебелен дизайн, параметричен дизайн, дигитално производство в дизайна, декорация, аранжиране; с умения да прилагат иновативни материали и технологии в проектирането и изграждането на специално оформена битова, обществена или работна среда - интериорните/вътрешните пространства на публични и частни сгради и комплекси; подвижно, неподвижно и временно обзавеждане, сериен и бутиков мебелен дизайн; временни и постоянни експозиции за музеи, арт събития, търговски и мострени панаири, цветни аранжировки, зелени композиции и др.
С оглед постигането на посочената цел обучението в специалността се гради върху следните базови научни направления: архитектура, изкуство, дизайн, дигитални средства за проектиране.
Според класификация на областите на образование и обучение 2013 (ISCED-F) Детайлната област "Моден, интериорен и промишлен дизайн" /0212/ обхваща изучаването на творческо комбиниране на линия, форма и материал в проектирането и изработването на модни облекла, промишлени продукти и интериор.
Тук се класифицират програми и квалификации със следното основно съдържание: Дизайн на сценични костюми, Промишлен дизайн, Моден дизайн, Вътрешна архитектура, Интериорен дизайн, Сценография, Аранжиране.
През първите две години, чрез включените в учебната програма задължителни, избираеми и факултативни дисциплини студентите да придобият широкопрофилна общообразователна подготовка от различни области на знанието, както и фундаментална подготовка, в областта на изкуството, дизайна, архитектурата, синтеза между изкуствата в областта на Професионално направление „Архитектура, строителство, геодезия”. Върху тази база да се премине към следващия етап на обучение (в трети и четвърти курс), в който студентите изучават тясно специализиращи дисциплини в областта на интериорния дизайн, дигитални средства за проектиране в дизайна, типология на сградитеи сградни инсталации.
Обучението да осигурява придобиването на необходимите знания и умения в областта на: изобразителното изкуството, дизайна, архитектурата, технологии и хуманитарни науки; строителните материали и технологии, иновативни материалии за дизайн на архитектурна среда, интериор и декорация; използването на компютърните науки и IT технологии в сферата на дизайна - интериорен и графичен дизайн, параметричен дизайн, архитектурното и строителното проектиране; основни познания в архитектурното проектиранне, елементи на сградата, мащаб; умения за разработване на работни интериорни проекти и детайли с високи естетически и функционални качества.
Осигурена е международна сравнимост на придобитите знания, развитите умения и образователна мобилност, включително в чужбина.
Обучаемите имат възможност да се реализират професионално в организации от бизнеса и публичния сектор, да бъдат конкурентоспособни и адаптивни към променящите се условия за реализация на пазара на труда, както и да продължат обучението си в по-висока образователна степен или да участват в различни форми на продължаващо обучение през целия живот.
В процеса на обучението на специалност „Интериорен дизайн”се акцентира на творческо поднасяне на лекционния материал, на прилагане на активни методи – индивидуално или екипно разработване на презентации и курсови проекти, решаване на тестове и други форми на обучение и текущ контрол. Студентите се стимулират да разработват есета и научни доклади, да участват в конкурси и студентски олимпиади и конференции в университета, страната и чужбина.
Бакалавърската степен завършва със защита на дипломна работа.
Акценти в обучението:
- Дизайн на комплексната пространствена среда – градска, ландшафтна и природна;
- Редизайн на публични и частни екстериорни и интериорни пространства;
- Синтез на дизайна – мебелен, светлинен, графичен и виртуален;
- Комбинаторика и колорит;
- Рециклиранe, еко- и иновативни материали;
- Енергийноефективни и устойчиви технологии;
- Конкурентни инструменти – AutoCAD, ArchiCAD, Revit, CorelDraw, Photoshop, Indesign, ParametricDesign и др.
Извънаудиторна заетост:
Участие в международни уъркшопове по устойчива архитектура, ландшафт и параметричен дизайн, семинари, архитектурни конференции, конкурси, международни пленери по актуални тематики за региона, страната и чужбина.
Практики и стажове:
Стажове в мебелни фирми и фирми за индустриален и градски дизайн, както и в архитектурни бюра, практики в страната и чужбина.
Партньори: кк „Св. св. Константин и Елена”, общините София, Варна, Балчик, Шабла и др., Регионален исторически музей – Варна, Мебелна къща „Лазур“, Мол „Варна” и Гранд мол, Фонд „Русский мир”, Планекс, Съюз на архитектите в България, Регионална колегия на Камарата на архитектите в България, „Грийн хаус” и „Едимо груп” – Италия.
Студентска мобилност по програма „Еразъм+” в Италия, Чехия, Латвия, Германия, Турция и др.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
Facebook страница:https://www.facebook.com/designvfu/
Facebook страница на Архитектурен факултет:
https://www.facebook.com/groups/347672485322488
- Конкурсен изпит:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – представят портфолио (графични, живописни, пла-стични, рекламни и др. работи на кандидат-студента).
За кандидатстудентски изпит се признава оценка от държавен изпит по специалността на завършилите гимназии с насоченост в изкуствата и дизайна.
За кандидатстудентски изпит се признава приравненият резултат от национални и между-народни състезания и конкурси в областта на дизайна.
- Балообразуване:
Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от конкурсния изпит и удвоената оценка по Чужд език от дипломата за завършено средно образование.
- Бонификации:
Завършилите езикови, хуманитарни и математически гимназии или паралелки в други гимназии с езиков, хуманитарен или математически профил получават 1 единица бонификация.
- Допълнителни условия:
За прием във ВСУ се зачитат оценките от конкурсни изпити, положени в други висши училища за специалност “Архитектура” или “Дизайн”.
Във всички магистърски програми във ВСУ „Черноризец Храбър“.
Дипломираните бакалаври могат да се реализират в:
- архитектурни, инженерни, строителни фирми и студиа;
- мебелни ателиета и фирми;
- агенции и бюра за рекламен дизайн;
- типографската индустрия, печатни и електронни медии;
- държавната и общинската администрация и културните институции;
- браншови и неправителствени организации;
- висши училища по приложни и сценични изкуства;
- областта на графичния, рекламния и фирмения дизайн, публичните градски пространства и интериори, мебелни фирми, фирми за производство и дистрибуция;
а също и като:
- автори на сценичен и рекламен дизайн;
- членове и ръководители на дизайн ателиета, студиа и фирми;
- преподаватели в средни професионални гимназии по архитектура, пластични и приложни изкуства и др.