Програмата обучава психолози за професията психологично консултиране в полето на психосоматичните състояния, което е част от модерната, структурирана, краткотрайна и целенасочена към конкретен проблем психотерапия.
Програмата се базира на съвременните теории за био-психо-социално-духовният модел за човека представен в психосоматиката, психологията, психодиагностиката, консултирането и психотерапията. Тя застъпва разбирането, че всяко проблемно човешко поведение може да се оцени като се изследва произхода, развитието и промяната му в био-психо-социален контекст. Всеки индивид може да бъде подпомогнат при консултиране да постигне нова гледна точка за света, за другите, за проблемите на своята личност и да придобие умения за по-ефективно справяне и по-добро качество на живот
Магистърската програма подготвя психолози за консултиране на индивиди, семейства и групи при: кризи в личностовото развитие и нарушения на социалното функциониране; семейни проблеми, кризи в партньорското общуване и родителски умения; проблеми и нарушения в поведението свързани с телесни и психични заболявания, посттравматични разстройства, злоупотреби с психоактивни вещества и справяне с последиците от индивидуален и професионален стрес.
Професията психолог консултант се развива в тясно сътрудничество с другите помагащи професии - клинична, училищна и организационна психология, психиатрия, обща медицинска практика, педагогика и социална работа и неврорехабилитация.
Магистърската програма завършва с полагане на държавен изпит или защита на дипломна работа.
Акценти в обучението:
- Подходи и направления в психологичното консултиране,
- Подходи и направления в психотерапията,
- Психопатология и психофармакология,
- Психиатрия и клинична психология,
- Психологично консултиране на деца и юноши,
- Семейно консултиране,
- Психологични съдебни експертизи
- Невропсихология и психогенетика.
- Психосоматика.
Практики и стажове:
Провеждат се наблюдения и практики в лечебни заведения и центрове за консултиране; практики и стажове в консултативни кабинети за справяне с индивидуални и семейни проблеми, изготвяне на медицински и съдебни експертни оценки, професионален подбор и консултиране в сферата на човешките ресурси; майсторски класове и уъркшопове. Учебната практика включва: практика по психодиагностика и психокорекции, практика по психодиагностика и психотерапия, практика по подбор на кадри.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
http://www.vfu.bg/ects-guide/психологично-консултиране.html
Facebook страница на катедра "Психология": https://www.facebook.com/katedrapsihologiq/