Образователно-квалификационна степен и професионална квалификация:
магистър по киберсигурност
Форма на обучението: задочна
Продължителност на обучението:
– 2 семестъра – за бакалаври/магистри, завършили специалности от професионално направление “Информатика и компютърни науки”
– 3 семестъра – за бакалаври/магистри, завършили специалности, от други професионални направления
Език на преподаване: български / английски
Магистърската програма „Киберсигурност” е създадена с цел да подготви професионалисти в областта на информационната сигурност, управлението на сигурността, престъпленията в киберпространството и тестването на защитите.
Изградена е в партньорство с експерти от центрове за данни, софтуерни фирми и организации, работещи в областта на ИТ сигурността: Европейски софтуерен институт (ESI - European Software Institute); Лаборатория по киберсигурност (CSL – CyberSecurityLab), „Сирма Груп” АД.
Магистрите, обучаващи се в тази програма, могат по време на курса да се включат в редица инициативи с участието на български и чуждестранни компании, които подпомагат реализацията им чрез нови контакти, провокации, конкурси, както и в майсторските класове, организирани от катедрата. Допълнително е предоставена възможност за придобиване на професионални сертификати в областта.
Акценти в обучението:
Магистърската програма „Киберсигурност” осигурява на завършващите специалисти базови теоретични знания в актуалните проблеми на информационната сигурност: организация, управление и сигурност на големи обеми от данни; криптография; мрежова сигурност; бизнес сигурност; сигурност в корпоративна среда; съвременни стандарти за сигурност. Освен практическите знания, които студентите получават в университета, е осигурена и възможност за експериментална и научна работа с помощта на водещи компании в облачните технологии и международни организации, специализирани в сигурността.
Извънаудиторна заетост:
В рамките на обучението е предвиден голям набор от избираеми практикуми, които дават възможност за съвместна работа на студенти, преподаватели и експерти от практиката по разра-ботката на разнообразни проекти с практическа насоченост.
Практики и стажове:
В лабораториите към катедрата се провеждат практически учебни занятия, които са заложени в учебния план – практически упражнения към задължителните и избираемите дисциплини, както и избираеми компютърни практикуми. Студентите могат да участват в мобилност по програма “Еразъм+”, което им дава възможност да опознаят европейските практики и да получат подготовка за успешна реализация в международни екипи. Могат да се включват в ежегодно организираните допълнителни стажове и практики във фирми и организации в страната и чужбина. Препоръчва им се участие в майсторските класове, организирани допълнително за тях.
- Конкурсен изпит:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – Тест по информатика.
- Балообразуване:
Балът за класиране се образува от сбора на оценката от конкурсния изпит и средния успех от дипломата за висше образование.
- Изисквания за завършено образование:
Кандидатите трябва да имат висше образование – образователно-квалификационна степен “бакалавър” или “магистър”, и среден успех от дипломата за висше образование, не по-нисък от “добър”.
Завършилите магистърската програма могат да продължат обучението си в образователна и научна степен “доктор” в акредитираните докторски програми във ВСУ.
След завършването на програматa магистрантите ще получат възможност да се присъединят към международната мрежа от специалисти по сигурността на информацията. Те ще могат да се реализират в публичния и частния сектор като служители по сигурността на информацията, ИТ мениджъри, аналитици, проектанти, експерти и консултанти със задълбочени аналитични знания и умения в областта на системите за сигурност в информационните и телекомуникационни технологии, е-бизнеса и електронното управление.
За контакти:
Ръководител на магистърската програма:
Проф. д-р Теодора Бакърджиева
Секретар: инж. Павлета Кръстева
тел.: 052/359 572
e-mail: cse@vfu.bg