Съвместно обучение с университета BI Norwegian Business School
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: икономист
Форма и продължителност на обучението:
– редовна – 8 семестъра
Език на преподаване: английски
През първите 3 години (6 семестъра) студентите се обучават на английски език във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. В края на шести семестър кандидатстват за обучение в BI Norwegian Business School като за това е необходимо да са положили успешно всички изпити, да имат среден успех от следването до момента най-малко много добър (4,50) и езикова компетентност по английски език на ниво B2 или по-високо, доказано със сертификат на ВСУ или с друг, международно признат сертификат. Класираните студенти продължават обучението си в BI Norwegian Business School в рамките на 1 година (2 семестъра) и при успешното му завършване получават две дипломи – от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ и от BI Norwegian Business School.
Некласираните (или нежелаещите да се обучават през четвъртата година в Норвегия) за съвместната програма студенти продължават обучението си само във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“.
Обучението в специалност „Международен бизнес“ развива знания и умения в едно основно направление на науката, образованието и бизнес практиката – международната икономика. В отличните условия, предлагани от ВСУ „Черноризец Храбър” за обучение, студентите придобиват актуални и полезни знания и умения в сферата на световната икономика, международния бизнес, международните финанси, международния маркетинг, международните икономически центрове, финансови пазари и др. Обучението е най-тясно свързано с интересите и перспективите на икономиката и е ориентирано към активно участие в международните икономически отношения.
Специалността е предназначена за подготовка и обучение на студенти с професионални интереси в областта на управлението на бизнеса и маркетинга на съвременната стопанска организация в условията на международната бизнес среда, функционирането на международните икономически и финансови пазари, формите на международни разплащания, финанси, банкова дейност и др. Учебното съдържание е изградено върху водещата световна и европейска теория и практика и включва: теория и практика на международния бизнес и на международните валутно-финансови отношения, международния мениджмънт, интернет бизнес и маркетинг, фондови борси и икономически центрове. Отделя се внимание и на риск-мениджмънта, инвестиционните проекти и международния финансов и банков мениджмънт. За целта учебният план на специалността включва фундаментални и специализиращи учебни дисциплини, развиващи знанията и уменията на студентите в сферата на фирменото управление, международния бизнес, международния маркетинг, формите на съвместна фирмена дейност, съобразени с особеностите и изискванията на съвременната дигитална икономика и принадлежността на страната ни към ЕС.
Включва разработване на проекти за реални организации, сформиране на екип от студенти за създаване и развитие на фирми, които подготвят и реализират бизнес проекти в процеса на обучението си. Доказалите се и защитили пред експертна комисия бизнес идеи и проекти могат да кандидатстват за финансиране и стартиране на реален бизнес.
Студентите могат да участват в ежегодните конференции на младите изследователи, в летните школи и стажове на факултет „Социални, стопански и компютърни науки”, в кръгли маси, майсторски класове и лекции на водещи световни учени, организирани в университета.
ВСУ „Черноризец Храбър“ подпомага студентите си в създаването на собствен бизнес. Те могат да участват в мобилност по програма „Еразъм+”, което разкрива пред тях възможности за опознаване на европейския бизнес и успешна реализация в междукултурна среда.
Успешно завършилите бакалавърската степен могат да продължат обучението си в магистърска степен на по-близка специалност в рамките на една учебна година, редовно или задочно, или в други магистърски програми от професионално направление „Икономика”, в три или четири семестъра.
При по-широки интереси завършилите бакалавърска степен могат да продължат обучението си в магистърска степен и по други професионални направления съгласно действащите условия и изисквания.
Полученото образование е стабилна основа за успешна реализация в бизнеса, администрацията, неправителствените организации и научните институции. Завършилите тази бакалавърска специалност притежават необходимата подготовка за приложение на придобитите знания в различни сфери на бизнеса:
Студентите се подпомагат от университета още по време на обучението си да създават собствен бизнес.
Завършилите специалност „Международен бизнес“ напълно покриват изискванията за кариерно развитие в съответствие с длъжностните характеристики на най-актуалните и трайно търсени специалисти в различните направления на бизнеса и администрацията:
Можете да видите такситe на този адрес.
Кандидатите полагат конкурсен изпит – Есе на общественозначима тема или по Чужд език, или Общообразователен тест, или участват в онлайн конкурсa на ВСУ “Черноризец Храбър” – Есе. За кандидатстудентски изпит се признават оценките от държавните зрелостни изпити, положени в Р България след 2008 г., резултатите от международни сертификати за езикови и компютърни умения, както и резултати от национални и международни конкурси и олимпиади.
Мотивационно писмо относно избора на специалност и участието в съвместната програма на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ и BI Norwegian Business School.
За ваше удобство и улеснение и с желанието да намалим вашите разходи за кандидатстване ние във Варненския свободен университет създадохме една от най-гъвкавите системи за прием.
На ваше разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и достъпна от всяка точка е електронната ни платформа за кандидатстване. Можете също да ползвате услугите на наш представител във вашия град, да посетите нашите бази във Варна или в Смолян, или да се срещнете с наш представител по време на изложение.
Електронната платформа за кандидатстване е едно от нашите специализирани уеб приложения. На интернет адрес http://priem.vfu.bg ще откриете достъпната и лесна за ползване форма за подаване на кандидатстудентски документи, в която трябва да посочите желаните от вас специалности и форми на обучение.
Заповядайте на щанда на ВСУ по време на някое от образователните изложения в страната. Нашите представители ще Ви консултират по всички въпроси, свързани с предлаганите професионални направления и специалности, форми на обучение и условията за прием в тях, и ще приемат вашите документи за кандидатстване.
Професионално направление "Икономика"
Ръководител катедра:
проф. д-р Емил Панушев
Тел.: 052/359-577
e-mail: emil.panusheff@vfu.bg
e-mail: econ@vfu.bg
fb.com/economics.vfu.bg
Академичен наставник на специалност “Международен бизнес”:
доц.д-р Николина Грозева
e-mail: nikolina.grozeva@vfu.bg
Секретар на катедра: Севдалина Спасова
тел.: 052/359-577;
0899 818 457
e-mail: sevdalina.spasova@vfu.bg
Административен секретар на факултет МИА:
инж. Павлета Кръстева
тел.: 052/359-564;
0878 417 494
email: pavleta.krasteva@vfu.bg
Понеделник – Петък 9:00 – 16:00