
Икономика
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: икономист
Форма и продължителност на обучението:
– редовна – 8 семестъра
– задочна – 8 семестъра
Език на преподаване: български
Специалности от същото професионално направление:
Международни икономически отношенияФинанси и счетоводствоМеждународен бизнес на английски езикИкономикаПопитайте ни:

Профил на специалността:
Специалност „Икономика” подготвя широкопрофилни висококвалифицирани икономисти, способни да извършват изследвания и разработват модели в областта на икономиката за микроикономически или макроикономически анализ; проучват тенденциите, анализират статистическите данни и работят с икономически математически модели.
Акценти в обучението:
През първия семестър на обучението се предлагат курсове по академична комуникация, интелектуална собственост и научна етика; нови дигитални технологии и развиване на умения за алгоритмично мислене. До края на втората година от обучението си студентите изучават задължителните и задължително избираемите дисциплини по специалността и получават задълбочена широкопрофилна подготовка в областта на Професионално направление „Икономика”.
Върху тази база от знания и познавателни умения, в следващия етап на обучение (в трети и четвърти курс), в съответствие с интересите си, студентите могат да изберат между две образователни пътеки:
Първата е да задълбочат подготовката си в рамките на същата специалност и професионално направление "Икономика", като изучават дисциплини от специфични полета - международни икономически отношения, финанси, счетоводство и др.
Втората е да разширят перспективата си за професионална реализация и конкурентоспособността си на трудовия пазар, като придобият компетентности и втора специалност в свързани професионални направления. Обучението по тази пътека дава възможност да се придобие като втора специалност.
Извънаудиторна заетост:
Включва разработване на проекти за реални предприятия; участие в майсторски класове на водещи световни учени; участие в конференции, кръгли маси и др.
Практики и стажове:
Сътрудничеството на катедрата с представители на бизнеса за възможности за практика в страната.
Студентите могат да участват в мобилност по програма „Еразъм+”, което разкрива пред тях възможности за опознаване на европейския бизнес и успешна реализация в междукултурна среда.
Ръководител катедра: проф. д-р Емил Панушев
тел.: 052 359 577
e-mail: emil.panusheff@vfu.bg
e-mail: econ@vfu.bg
Академичен наставник на специалност “Икономика”: гл. ас. д-р Севги Осман
e-mail: sevgi.osman@vfu.bg
Секретар на катедра: Севдалина Спасова
тел.: 052 359 577; 0899 818 457
e-mail: sevdalina.spasova@vfu.bg
Административен секретар на факултет “Социални, стопански и компютърни науки”:
инж. Павлета Кръстева
тел.: 052 359 564; 0878 417 494
email: pavleta.krasteva@vfu.bg
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
Условия за прием:
- Конкурсен изпит:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – есе на общественозначима тема или тест по чужд език.
За кандидатстудентски изпит се признават оценките от държавните зрелостни изпити, положени в Р. България след 2008 г., ДЗИ по професията, свързан с областта на знание на специалността, резултатите от международни сертификати за езикови умения, резултатите от състезания и конкурси на ВСУ, както и резултати от национални и международни конкурси и олимпиади.
- Балообразуване:
Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от конкурсния изпит и средния успех от дипломата за завършено средно образование.
- Бонификации:
Завършилите езикови, хуманитарни, математически, търговски, икономически гимназии или гимназии с езиков, информационен или бизнес профил получават 1 единица бонификация.
- Допълнителни условия:
За прием в тази специалност се зачитат и оценките от следните кандидатстудентски изпити, положени в други висши училища: български език и литература, есе на общественозначима тема, биология, чужд език, математика, география на България, история на България, философия, общообразователен тест, икономика или икономически тест.
Възможности за продължаване на обучението във ВСУ:
Всички магистърски програми на ВСУ “Черноризец Храбър” и приоритетно тези към катедра “Икономика” - „Счетоводство и финансови отчети”, „Финансов одит“, „Данъчен и митнически контрол“, „Финансов и банков мениджмънт и маркетинг”, „Международни финанси“, „Кръгова икономика“, „Предприемачество“, “Международна икономика и право”. Обучението в магистърските програми към катедра “Икономика” е 2 семестъра.
Възможности за кариерно развитие:
Обучението гарантира широкопрофилна и специализирана подготовка за да предоставят консултации на дружествата, правителствата и свързаните с тях институции; дават съвети относно приложимостта на продуктите, прогнозите за тенденции, нововъзникващите пазари, данъчните политики и потребителските тенденции; изследват обществени политически проблеми, разработват икономически стратегии и препоръчват подходящи действия.