Съвместно обучение с университета BI Norwegian Business School
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: икономист
Форма и продължителност на обучението:
– задочна – 8 семестъра
Език на преподаване: български
Обучението по специалност „Икономика ”, се осъществява във факултет „Социални, стопански и компютърни науки“. Специалност “Икономика ” подготвя широкопрофилни експерти, способни да извършват изследвания и разработват микро- и макроикономически модели, проучват тенденциите, анализират статистическите данни и правят прогнози. Випускниците по специалността ще могат да предоставят консултации на дружества, правителства и свързани с тях институции; да разкриват тенденциите, откриват и анализират нововъзникващите пазари; да разработват икономически стратегии и препоръчват подходящи действия на микро- и макро- ниво.
Целта на обучението по специалност „Икономика” е подготовката на широкопрофилни висококвалифицирани икономисти, способни да:
- извършват изследвания и разработват модели в областта на икономиката за микроикономически или макроикономически анализ;
- проучват тенденциите, анализират статистическите данни и работят с икономически математически модели, за да предоставят консултации на дружествата, правителствата и свързаните с тях институции;
- дават съвети относно приложимостта на продуктите, прогнозите за тенденции, нововъзникващите пазари, данъчните политики и потребителските тенденции;
- изследват обществени политически проблеми, разработват икономически стратегии и препоръчват подходящи действия.
Специалността е съобразена с динамиката на развитието на икономическата среда, обществените потребности и пазара на труда. Същата отчита опита на водещите световни образователни институции в икономическото направление и съвременните тенденции във висшето образование, съгласувана е с детайлна област с код 0311 "Икономика" на Международната стандартна класификация на образованието (ISCED) и изискванията за присъждане на професионална квалификация с код 2631 "Икономист" на Международната стандартна класификация на професиите (ISCO-08) и на Европейската класификация на уменията, компетентностите, квалификациите и професиите (ESCO). Синхронизирането на програмата със световните стандарти осигурява международна сравнимост на придобитите компетентности и образователна и професионална мобилност на студентите.
Пътната карта на обучението по специалността е следната:
През първия семестър на обучението се предлагат курсове по академична комуникация, интелектуална собственост и научна етика; нови дигитални технологии и развиване на умения за алгоритмично мислене. До края на втората година от обучението си студентите изучават задължителните и задължително избираемите дисциплини по специалността и получават задълбочена широкопрофилна подготовка в областта на Професионално направление „Икономика”.
Върху тази база от знания и познавателни умения, в следващия етап на обучение (в трети и четвърти курс), в съответствие с интересите си, студентите могат да изберат между две образователни пътеки:
Първата е да задълбочат подготовката си в рамките на същата специалност и професионално направление "Икономика", като изучават дисциплини от специфични полета - международни икономически отношения, финанси, счетоводство и др.
Втората е да разширят перспективата си за професионална реализация и конкурентоспособността си на трудовия пазар, като придобият компетентности и втора специалност в свързани професионални направления.
Квалификационната характеристика и учебният план на специалността позволяват без допълнителни разходи студентите да придобият и втора специалност "Психология", “Бизнес администрация”, “Публична администрация” или “Информатика и компютърни науки”.
В процеса на обучението на специалност „Икономика ” се акцентира на проблемното и творческо поднасяне на лекционния материал, на прилагане на активни методи – решаване на казуси, делови и ролеви игри, индивидуално и екипно разработване на презентации и курсови проекти, анализ на практически казуси, решаване на тестове и други форми на обучение, текущ контрол и извънаудиторна заетост на студентите. Студентите се стимулират да разработват научни доклади, да участват в конкурси и студентски олимпиади и конференции в университета, страната и чужбина, в съвместни публикации със своите преподаватели, в научноизследователски проекти и др.
Студентите могат да участват в ежегодните конференции на младите изследователи, в летните школи и стажове на факултет „Социални, стопански и компютърни науки”, в кръгли маси, майсторски класове и лекции на водещи световни учени, организирани в университета.
Сътрудничеството на катедрата с представители на бизнеса за възможности за практика в страната.
Студентите могат да участват в мобилност по програма „Еразъм+”, което разкрива пред тях възможности за опознаване на европейския бизнес и успешна реализация в междукултурна среда.
Всички магистърски програми на ВСУ “Черноризец Храбър” и приоритетно тези към катедра “Икономика” - „Счетоводство и финансови отчети”, „Финансов одит“, „Данъчен и митнически контрол“, „Финансов и банков мениджмънт и маркетинг”, „Международни финанси“, „Кръгова икономика“, „Предприемачество“. Обучението в магистърските програми към катедра “Икономика” е 2 семестъра.
Завършилите специалност "Икономика" ще могат да заемат висши позиции в частния сектор и публичната администрация. Някои от най-подходящите и перспективни професии и длъжности за тях са:
СУспешно завършилите специалността могат да продължат обучението си в: магистърски програми от Професионално направление „Икономика” с продължителност на обучението 2 семестъра; ОНС „доктор” (след придобиване на ОКС „магистър”), както и в разнообразни форми на обучение през целия живот (LLL курсове, следдипломни квалификации и др.).
Можете да видите такситe на този адрес.
Кандидатите полагат конкурсен изпит – Есе на общественозначима тема или по Чужд език, или Общообразователен тест, или участват в онлайн конкурсa на ВСУ “Черноризец Храбър” – Есе. За кандидатстудентски изпит се признават оценките от държавните зрелостни изпити, положени в Р България след 2008 г., резултатите от международни сертификати за езикови и компютърни умения, както и резултати от национални и международни конкурси и олимпиади.
Мотивационно писмо относно избора на специалност и участието в съвместната програма на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ и BI Norwegian Business School.
За ваше удобство и улеснение и с желанието да намалим вашите разходи за кандидатстване ние във Варненския свободен университет създадохме една от най-гъвкавите системи за прием.
На ваше разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и достъпна от всяка точка е електронната ни платформа за кандидатстване. Можете също да ползвате услугите на наш представител във вашия град, да посетите нашите бази във Варна или в Смолян, или да се срещнете с наш представител по време на изложение.
Електронната платформа за кандидатстване е едно от нашите специализирани уеб приложения. На интернет адрес http://priem.vfu.bg ще откриете достъпната и лесна за ползване форма за подаване на кандидатстудентски документи, в която трябва да посочите желаните от вас специалности и форми на обучение.
Заповядайте на щанда на ВСУ по време на някое от образователните изложения в страната. Нашите представители ще Ви консултират по всички въпроси, свързани с предлаганите професионални направления и специалности, форми на обучение и условията за прием в тях, и ще приемат вашите документи за кандидатстване.
Професионално направление "Икономика"
Ръководител катедра:
проф. д-р Емил Панушев
Тел.: 052/359-577
e-mail: emil.panusheff@vfu.bg
e-mail: econ@vfu.bg
fb.com/economics.vfu.bg
Академичен наставник на специалност “Икономика”:
доц.д-р Николина Грозева
e-mail: nikolina.grozeva@vfu.bg
Секретар на катедра: Севдалина Спасова
тел.: 052/359-577;
0899 818 457
e-mail: sevdalina.spasova@vfu.bg
Административен секретар на факултет МИА:
инж. Павлета Кръстева
тел.: 052/359-564;
0878 417 494
email: pavleta.krasteva@vfu.bg
Понеделник – Петък 9:00 – 16:00