Водоснабдяване и канализация
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: строителен инженер – водоснабдяване и канализация
Форма и продължителност на обучението:
задочна – 10 семестъра
Език на преподаване: български
Специалности от същото професионално направление:
АрхитектураСтроителство на сгради и съоръженияПожарна безопасност и защита на населениетоВодоснабдяване и канализацияТранспортно строителствоИнтериорен дизайнПопитайте ни:

Обучението в специалност “Водоснабдяване и канализация” има за цел да подготви специалисти за нуждите на отрасъла "Водоснабдяване и канализация", който е един от приоритетите в Националната стратегия за развитие на водния сектор в страната, приета през 2012 г.
Студентите получават широкопрофилна базова подготовка по въпросите на питейно-битовото водоснабдяване и отвеждането на отпадъчните води на различни видове обекти, организацията, изпълнението и експлоатацията на системите и съоръженията, изграждащи водната инфраструктура, опазването на повърхностните и подземните водоизточници от замърсяване, методите за пречистване на водите, техническите решения за водовземане и контрол на водните ресурси, които се явяват и основни критерии при интегрираното управление на водите.
Учебният материал по специализираните дисциплини се базира на новите европейски норма-тиви и стандарти за проектиране, изграждане и експлоатация на системите и съоръженията в отрасъла „Водоснабдяване и канализация”.
Акценти в обучението:
Хидравлика; Водоснабдяване и канализация на сгради; Водоснабдяване на населени места; Канализация на населени места; Инженерна хидрология; Пречистване на природни и отпадъчни води; Технология и организация на ВиК строителство; Екология и опазване на околната среда; Компютърни системи в организацията и управлението на строителството.
Извънаудиторна заетост:
В периода на обучение студентите разработват курсови задачи и курсови проекти по редица базови и специализирани дисциплини по теми, съобразени с реалните потребности на бизнеса. Участват в семинари, провеждани съвместно с водещи фирми в областта на строителството (“Изовер”, “Рока България”, “Филбо”). Реализират своите научни и творчески търсения, обменят знания и опит с други колеги и специалисти от страната и чужбина чрез участие в традиционните за факултета семинари, конференции, конкурси и творчески работилници (уъркшопове).
Организираните в университета публични лекции на изтъкнати учени и специалисти от страната и чужбина дават възможност на бъдещите инженери да се докоснат до достиженията на съвременната водоснабдителна и канализационна техника.
Практики и стажове:
В обучението са заложени практически стажове, които се осъществяват в български и чужде-странни фирми, предприятия и лаборатории, дългогодишни партньори на Архитектурния факултет, работещи в областта на проектирането, строителството и експлоатацията на водоснабдителни и канализационни системи.
В рамките на студентската мобилност по програма „Еразъм+” студентите имат възможност да се включат в програмите за обучение и практики в чуждестранни университети от Германия, Чехия, Словакия, Турция и др.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
- Конкурсен изпит:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – Общ технически тест или Общ природонаучен тест, или по Математика.
За кандидатстудентски изпит се признават оценките от дипломен проект на завършилите професионални гимназии с техническа насоченост, оценките от държавните зрелостни изпити по Математика и Физика и астрономия, положени в Р България след 2008 г., резултатите от междуна-родни и национални конкурси по математика, химия, физика, архитектура и строителство.
- Балообразуване:
Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от положения конкурсен изпит и удвоената оценка по Математика от дипломата за завършено средно образование.
- Бонификации:
Завършилите математически гимназии, гимназии по строителство, езикови и хуманитарни гимназии или гимназии с езиков профил получават 1 единица бонификация.
- Допълнителни условия:
За прием във ВСУ се зачитат и оценките от кандидатстудентски изпити, положени в други висши училища за тази специалност.
Успешно завършилите образователно-квалификационна степен „бакалавър” могат да продъл-жат обучението си в същата специалност в магистърска програма, обявена в катедра „Строителство на сгради и съоръжения”.
Завършилите обучението могат да се реализират в държавния и в частния сектор като ръководни и изпълнителски кадри в проектантски бюра, строително-монтажни фирми, строителни лаборатории, специалисти в експлоатационните ВиК дружества, служители и експерти в инвеститорски, контролни и надзорни служби; специалисти в министерства и в техни поделения; експерти в общински администрации; преподаватели в професионални гимназии и др.