СТРОИТЕЛНО ИНЖЕНЕРСТВО
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: строителен инженер
Форма и продължителност на обучението:
редовна, задочна – 8 семестъра
Език на преподаване: английски
Специалности от същото професионално направление:
СТРОИТЕЛНО ИНЖЕНЕРСТВОАрхитектураСтроителство на сгради и съоръженияПожарна безопасност и защита на населениетоВодоснабдяване и канализацияТранспортно строителствоИнтериорен дизайнПопитайте ни:

Профил на специалността:
Целта на обучението в специалност „Строително инженерство” е подготовка на инженерни кадри, притежаващи теоретична подготовка и практически умения в проектирането и изпълнението на различни строителни конструкции, както и значителна широкопрофилна подготовка. Специалността е насочена изключително и само към обучението на чуждестранни студенти, които няма да проектират на територията на България, но могат да прилагат своите знания и умения както в Европейския съюз, така и в останалата част на света.
Целта се постига чрез обучение по учебен план, който е съобразен със съвременните тенденции на развитие и потребности на строителния бранш в световен план. Подборът на дисциплините осигурява подготовка на бъдещите строителни инженери за проектиране и ръководство на строителните процеси.
Обучението се провежда на две нива:
- първо ниво – придобиване на широкопрофилна общообразователна подготовка от различни области на знанието, както и общоинженерна подготовка вобластта на професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия”;
- второ ниво – придобиване на тясно специализирани знания и умения в областта на проектиране и изпълнение на строителни конструкции.
В курса на обучение се изпълняват следните задачи:
- обвързване на обучението с реалните потребности на строителния бранш чрез включване в учебния план на курсови задачи, курсови проекти и дипломна работа, насочени към придобиване на практически знания за проектиране на строителни конструкции;
- създаване на възможност за придобиване на допълнителни знания в областта на информационните технологии, икономиката, правото и сигурността, психологията, философията, изкуствата и др. чрез индивидуален избор на дисциплини от съответната област на знанието;
- осигуряване на високо ниво на придобитите знания и развитите умения в контекста на световната практика;
- развиване на конкурентни способности в обучаемите за професионална реализация, както в организации и фирми от строителния бранш, така и в публичния сектор;
- създаване на възможности за продължаване на обучението в по-висока образователна степен или да участват в различни форми на продължаващо обучение през целия живот;
- мотивиране на студентите за участие в приложни и научно-приложни задачи, разработване на научни доклади, участие в състезания, конкурси и конференции, организирани и провеждани, както в университета, така и в страната и в чужбина.
В процеса на обучението по специалност „Строително инженерство”се акцентира на:
- фундаментална теоретична постановка, умело съчетана с проблемно поднасяне на лекционния материал;
- прилагане на разнообразни активни методи на обучение – решаване на практически задачи индивидуално и в екип, лабораторни упражнения, индивидуално или екипно разработване на реферати и презентации и др.
- практическо обучение чрез разработване на курсови задачи и курсови проекти, както и участие в практики и стажове.
Акценти в обучението:
В резултат на обучението студентите придобиват:
Конкретни знания, отнасящи се до: статическо и динамично изследване на строителни конструкции; приложение на строителните материали, технологии и механизация; технология и организация на строителния процес; проектиране на строителни конструкции; осигуряване на сгради и съоръжения за сеизмични въздействия.
Придобитите от студентите практическиумения са ориентирани към: изготвяне на инвестиционни проекти и/или техническа документация (чертежи, изчисления и спецификации); техническо ръководство на строежи; организация и управление на строителния процес; административното обслужване на инвестиционния процес.
В съответствие с европейската рамка на компетентностите и Националната квалификационна рамка, обучението на студентите в специалност “ Строително инженерство”стимулира развиването напреносими компетентности за: самостоятелна професионална работа и работа в екип;работа с универсален и специализиран софтуер; способност за водене на преговори със собственици на сгради, строителни предприемачи и подизпълнители с оглед гарантиране изпълнението на даден проект в срок и в рамките на определен бюджет, развитие на собствен бизнес и други.
Лични компетентности: логическо и творческо мислене, коректност, отговорност, самостоятелност, инициативност, адаптивност, комуникативност, мотивация и стремеж към непрекъснато повишаване на професионалните компетенции.
Компетентности за учене: оценяване на собствената квалификация чрез преценка на придобитите до момента знания и умения и планиране на необходимостта от разширяване и актуализиране на професионалната квалификация.
Професионални компетентности: създаване, класифициране, анализиране и интерпретиране на техническа документация относно проектирането, организацията, изпълнението, експлоатацията и поддръжката на сгради и съоръжения;консултиране, проектиране, организация и ръководство на строителството на сгради и съоръжения; контрол за спазване на строителното законодателство и стандартите за работа, качество, разходи и безопасност на труда; разрешаване на специфични проблемни ситуации.
Извънаудиторна заетост:
Студентите разработват курсови задачи и курсови проекти по редица базови и специализирани дисциплини по теми, съобразени с реалните потребности на строителния бранш. Участват в семинари и практически занятия, провеждани съвместно с водещи фирми в областта на строителството. Реализират своите научни и творчески търсения, обменят знания и опит с други колеги и специалисти от страната и чужбина чрез участие в традиционно провежданите конференции, конкурси и уъркшопове.
Организираните в университета публични лекции и майсторски класове с участието на изтъкнати учени и специалисти от страната и чужбина дават възможност на бъдещите инженери да се докоснат до постиженията на съвременното строително инженерство.
Практики и стажове:
Обучението е обвързвано с реалните потребности на обществото и бизнеса. В учебния план са включени практики и стажове, провеждащи се в реална работна среда, както и курсови задачи, курсови проекти и дипломна работа върху конкретни задачи от строителната практика. Това води до засилване на връзката образование–наука–бизнес, която е в основата не само на университетските цели, но и на националните и европейските образователни приоритети.
Практиките и стажовете се провеждат в български и чуждестранни фирми, организации и лаборатории, работещи в областта на строителството.
В рамките на студентската мобилност по програма „Еразъм+” студентите имат възможност да се включат в програмите за обучение и практики в чуждестранни университети от Германия, Италия, Испания, Чехия, Словакия, Литва, Латвия, Украйна, Турция и др.
Кандидатите полагат конкурсен изпит – Математика или Общ технически тест.
За кандидатстудентски изпит се признават оценките от международни състезания в сферата на строителството и архитектурата, удостоверени чрез сертификати, грамоти и др., както и резултати от международни конкурси и олимпиади по математика и физика.
Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от положения конкурсен изпит и удвоената оценка по Математика от дипломата за завършено средно образование.
Завършилите професионални гимназии по строителство, архитектура и геодезия, технически и математически гимназии получават 1 единица бонификация.
За прием във ВСУ се зачитат и оценките от кандидатстудентски изпити, положени в други висши училища за тази специалност.
Редът за признаване на предходно обучение се основава на Системата за трансфер на академични кредити, Наредбата за държавните изисквания за признаване на придобито висше образование и завършени периоди на обучение в чуждестранни висши училища и Наредба №1 за учебната дейност на Варненски свободен университет „Черноризец Храбър”.
Успешно завършилите специалността могат да продължат обучението си в: магистърски програми от професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия” с минимална продължителност на обучението 2 семестъра; магистърски програми от други професионални направления (по нерегулирани специалности) с продължителност на обучението 3 или 4 семестъра; ОНС „доктор” (след придобиване на ОКС „магистър”), както и в разнообразни форми на обучение през целия живот (LLL курсове, следдипломни квалификации и други).
Успешно завършилите тази специалност могат да се реализират в държавния и частния сектор – в проектантски организации, строително-монтажни фирми, строителни лаборатории, инвеститорски, контролни и надзорни служби, държавна и местна администрация и т.н. Завършилите специалността могат да работят като: ръководители в строителството, строителни инженери, приложни специалисти в областта на строителството и други.