
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: строителен инженер-строителни конструкции
Форма и продължителност на обучението:
– редовна – 8 семестъра
– задочна – 10 семестъра
Език на преподаване: български
Обучението в специалност „Строителство на сгради и съоръжения” за придобиване на ОКС „бакалавър” и професионална квалификация „строителен инженер – строителни конструкции” се базира на Наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образование на ОКС „бакалавър”, „магистър” и „специалист”, Наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образование на образователно-квалификационна степен „бакалавър" по специалности от регулираната професия „Инженер в инвестиционното проектиране" и е изцяло подчинена на мисията, целите и задачите на ВСУ „Черноризец Храбър”.
Обучението е по учебен план, който е гъвкав, иновативен и адаптивен към динамиката на пазара на труда и потребностите на обществото и е ориентиран към студентите, тяхната профе-сионална пригодност и личностна реализация. В оборудваните компютърни зали се изучават съвре-менни специализирани софтуерни продукти, използвани в строителното проектиране, като AutoCAD, Tower 7, Sap 2000, Building manager и др.
В периода на обучение се провежда системно проучване на студентското мнение за качеството на учебния процес и се търси оценката на потребителите за качеството на образователния продукт.
Строителни материали; Стоманобетон; Земна механика; Дървени и пластмасови конструкции; Стоманени конструкции; Стоманобетонни конструкции; Устойчивост и динамика на строителните конструкции; Антисеизмично строителство; Съвременни методи за проектиране; Компютърни системи в организацията и управлението на строителството; Пожарна безопасност на сгради и съоръжения.
Студентите разработват курсови задачи и курсови проекти по редица базови и специализирани дисциплини по теми, съобразени с реалните потребности на бизнеса. Участват в семинари, про-веждани съвместно с водещи фирми в областта на строителството. Реализират своите научни и творчески търсения, обменят знания и опит с други колеги и специалисти от страната и чужбина чрез участие в традиционно провежданите във факултета семинари, конференции, конкурси и творчески работилници (уъркшопове) съвместно с колеги от специалност „Архитектура”.
Организираните в университета публични лекции на изтъкнати учени и специалисти от страната и чужбина дават възможност на бъдещите инженери да се докоснат до достиженията на съвременното строително инженерство.
Обучението в специалност „Строителство на сгради и съоръжения” е обвързвано с реалните потребности на обществото и бизнеса. В учебния план са включени практики, стажове и теми на курсови задачи, проекти и дипломни работи по реална проблематика. Това води до засилване на връзката образование–наука–бизнес, която е в основата не само на университетските цели, но и на националните и европейските образователни приоритети.
Провеждат се краткосрочни и дългосрочни практики и стажове в български и чуждестранни фирми, организации и лаборатории, работещи в областта на строителството. Такива практики ежегодно се осъществяват във фирми – партньори на Архитектурния факултет от страната, като например „Рока България”, „Рехау” ЕООД, „Изовер”, „Итонг” „МН-Строй” ООД – Варна, “Планекс Холдинг” и др., и от чужбина (Турция, Германия, Италия и др.) – “Едимо груп”, “Грийн хаус груп” и др.
В рамките на студентската мобилност по програма „Еразъм+” студентите имат възможност да се включат в програмите за обучение и практики в чуждестранни университети от Германия, Чехия, Словакия, Турция и др.
Специалност “Строителство на сгради и съоръжения” има национална акредитация, а дипломиралите се могат да получат проектантска правоспособност съгласно изискванията на Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране.
Завършилите обучението могат да се реализират в държавния и в частния сектор като ръко-водни и изпълнителски кадри в конструкторски бюра, строително-монтажни фирми, строителни лаборатории, служители и експерти в инвеститорски, контролни и надзорни служби, преподаватели, сътрудници в изследователски институти.
Успешно завършилите образователно-квалификационна степен „бакалавър” могат да продъл-жат обучението си в същата специалност в магистърска програма, обявена в катедра „Строителство на сгради и съоръжения”.
Можете да видите такситe на този адрес.
Кандидатите полагат конкурсен изпит – Общ технически тест или Общ природонаучен тест, или по Математика.
За кандидатстудентски изпит се признават оценките от дипломен проект на завършилите професионални гимназии с техническа насоченост, оценките от държавните зрелостни изпити по Математика и Физика и астрономия, положени в Р България след 2008 г., резултатите от международни и национални конкурси по математика, химия, физика, архитектура и строителство.
За ваше удобство и улеснение и с желанието да намалим вашите разходи за кандидатстване ние във Варненския свободен университет създадохме една от най-гъвкавите системи за прием.
На ваше разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и достъпна от всяка точка е електронната ни платформа за кандидатстване. Можете също да ползвате услугите на наш представител във вашия град, да посетите нашите бази във Варна или в Смолян, или да се срещнете с наш представител по време на изложение.
Електронната платформа за кандидатстване е едно от нашите специализирани уеб приложения. На интернет адрес http://priem.vfu.bg ще откриете достъпната и лесна за ползване форма за подаване на кандидатстудентски документи, в която трябва да посочите желаните от вас специалности и форми на обучение.
Заповядайте на щанда на ВСУ по време на някое от образователните изложения в страната. Нашите представители ще Ви консултират по всички въпроси, свързани с предлаганите професионални направления и специалности, форми на обучение и условията за прием в тях, и ще приемат вашите документи за кандидатстване.
Професионално направление "Архитектура, строителство и геодезия"
Понеделник – Петък 9:00 – 16:00
Учебен план