Пожарна и аварийна безопасност
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: инженер – пожарна безопасност
Форма и продължителност на обучението:
– задочна – 10 семестъра
Език на преподаване: български
Специалности от същото професионално направление:
АрхитектураСтроителство на сгради и съоръженияПожарна и аварийна безопасностВодоснабдяване и канализацияТранспортно строителствоИнтериорен дизайнПопитайте ни:

Обучението в специалност „Пожарна и аварийна безопасност” за придобиване на ОКС „бакалавър” и професионална квалификация „инженер – пожарна безопасност” се базира на Наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образование на ОКС „бакалавър”, „магистър” и „специалист”, Наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образо-вание на образователно-квалификационна степен „бакалавър” по специалности от регулираната професия „Инженер в инвестиционното проектиране" и е изцяло подчинена на мисията, целите и задачите на ВСУ „Черноризец Храбър”.
Обучението е по учебен план, който е гъвкав, иновативен и адаптивен към динамиката на пазара на труда и потребностите на обществото и е ориентиран към студентите, тяхната професио-нална пригодност и личностна реализация.
В оборудваните компютърни зали се изучават съвременни специализирани софтуерни про-дукти, използвани при проектирането на инсталации за осигуряване на пожарна безопасност. В модерната лабораторна база, оборудвана с най-новите системи за пожарна безопасност – конвен-ционална – MAG 4 Teletek, и адресна – IRIS Teletek, с работна спринклерна система за гасене на пожар, студентите участват в практически занятия и се запознават с основните видове средства за пожарогасене и пожароизвестяване, с начина им на функциониране, с методите за високотемпера-турни изследвания и изпитвания на материалите и др.
В периода на обучение се провежда системно проучване на студентското мнение за качеството на учебния процес и се търси оценката на потребителите за качеството на образователния продукт.
Специалност „Пожарна безопасност и защита на населението” има национална акредитация. Качеството на обучението се ползва с международно признание. Освен че получават задълбочена теоретична и практическа подготовка в сферата на пожарната безопасност, студентите имат възможност да обогатят своите езикови компетенции чрез изучаването на два избрани от тях чужди езика.
Акценти в обучението:
Развитие на пожарите; Пожарна безопасност на сгради и съоръжения; Производствена и противопожарна автоматика; Пожароустойчивост и пожарна защита на строителните конструкции; Пожаро-техническа експертиза; Хидравлика и противопожарно водоснабдяване; Пожаро- и взривозащита на ел. инсталации и уреди; Пожарна безопасност на отоплителни и вентилационни инсталации и др.
Извънаудиторна заетост:
В периода на обучението си студентите разработват курсови задачи и проекти по редица базови и специализирани дисциплини. Участват в национални и международни прояви, свързани с пожаро-приложния спорт, тактиката на пожарогасенето, както и в традиционно провежданите във факултета семинари, конференции, публични лекции и майсторски класове.
Практики и стажове:
Обучението в специалност „Пожарна безопасност и защита на населението” е обвързано с реалните потребности на обществото и бизнеса.
В учебния план са заложени практики и стажове в български и чуждестранни фирми, предприятия и лаборатории, партньори на Архитектурния факултет.
В рамките на програмата за студентска мобилност „Еразъм+” студентите имат възможност да се включат в програмите за обучение и практиките в чуждестранни университети от Германия, Чехия, Белгия, Турция, Португалия и Италия.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
https://ects.vfu.bg/бакалавър/пожарна-безопасност-и-защита-на-насел/
Facebook страница на Архитектурен факултет: https://www.facebook.com/Arch.Faculty/
- Конкурсен изпит:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – Общ технически тест или Общ природонаучен тест, или по Математика.
За кандидатстудентски изпит се признават оценките от дипломен проект на завършилите професионални гимназии с техническа насоченост, оценките от държавните зрелостни изпити по Математика и Физика и астрономия, положени в Р България след 2008 г., резултатите от международни и национални конкурси по математика, химия, физика, архитектура и строителство.
- Балообразуване:
Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от положения конкурсен изпит и удвоената оценка по Математика от дипломата за завършено средно образование.
- Бонификации:
Завършилите математически гимназии, гимназии по строителство, езикови и хуманитарни гимназии или гимназии с езиков профил получават 1 единица бонификация.
- Допълнителни условия:
За прием във ВСУ се зачитат и оценките от кандидатстудентски изпити, положени в други висши училища за тази специалност.
Дипломираните бакалаври могат да продължат обучението си в образователно-квалифика-ционна степен „магистър” в същата специалност в магистърска програма, обявена в катедра „Строителство на сгради и съоръжения”.
Магистърската програма „Пожарна и аварийна безопасност на сгради и съоръжения” осигурява естествен преход към повишаването на професионалната квалификация на завършилите бакалаври по специалността „Пожарна и аварийна безопасност”.
Завършилите обучението могат да се реализират в държавния и в частния сектор като:
–ръководни и изпълнителски кадри в пожарни и аварийно-спасителни служби, в поделенията на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” към Министерството на вътрешните работи, проектантски бюра и др.;
–служители и експертни лица в инвеститорски, контролни и надзорни служби;
–преподаватели, сътрудници в изследователски институти и др.