Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: инженер – пожарна безопасност
Форма и продължителност на обучението:
– Задочна – 8 семестъра
Език на преподаване: български
Специалност „Пожарна и аварийна безопасност” подготвя инженерни кадри, притежаващи теоретична подготовка и практически умения в проектирането, организацията и управлението на пожарната безопасност.
Обучението се извършва по учебен план, който е съобразен с Наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образование на образователно-квалификационна степен „бакалавър” по специалности от регулираната професия „Инженер в инвестиционното проектиране", както и със съвременните тенденции на развитие и потребности на обществото и бранша. Подборът на дисциплините осигурява подготовка на бъдещите инженери за проектиране на част „Пожарна безопасност” на инвестиционните проекти.
Обучението в специалността се базира на придобиване на знания по дисциплини, групирани в следните обособени направления:Природни науки, математика и информатика; Общоинженерни дисциплини; Строителна механика; Пожаротехнически дисциплини; Пожаротaктически дисциплини; Проектиране на пожарната безопасност на сгради, обекти и съоръжения; Организация и управление на пожарната безопасност в строителството.
Обучението се провежда на две нива:
първо ниво – придобиване на широкопрофилна общообразователна подготовка от различни области на знанието, както и общоинженерна подготовка вобластта на професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия” през първите две години;
второ ниво – придобиване на тясно специализирани знания и умения в профила на регулираната професия „инженер в инвестиционното проектиране“ през третата и четвърта година на обучение.
Структурата и съдържанието на учебния план позволява, в рамките на бакалавърското обучение по специалността, едновременното придобиване на втора специалност.
В процеса на обучението по специалност „Пожарна и аварийна безопасност ” се акцентира на:
фундаментална теоретична постановка, умело съчетана с проблемно поднасяне на лекционния материал;
прилагане на разнообразни активни методи на обучение – решаване на практически задачи индивидуално и в екип, практически упражнения, индивидуално или екипно разработване на реферати и презентации и други;
практическо обучение чрез разработване на курсови задачи и курсови проекти, както и участие в практики и стажове;
засилване на връзката образование–наука–бизнес чрез включване в учебния процес на утвърдени експерти от практиката и работа по съвместни образователни, приложни и научноприложни задачи и проекти.
Извънаудиторна заетост:
Студентите разработват курсови задачи и курсови проекти по редица базови и специализирани дисциплини по теми, съобразени с реалните потребности на бранша. Участват в семинари и практически занятия, провеждани съвместно с водещи фирми и организации в областта на пожарната безопасност. Реализират своите научни и творчески търсения, обменят знания и опит с други колеги и специалисти от страната и чужбина чрез участие в традиционно провежданите конференции, конкурси и уъркшопове.
Организираните в университета публични лекции и майсторски класове с участието на изтъкнати учени и специалисти от страната и чужбина дават възможност на бъдещите инженери да се докоснат до постиженията на съвременното инженерство по пожарна безопасност.
Обучението в специалност „Пожарна и аварийна безопасност” е обвързвано с реалните потребности на обществото и бизнеса. В учебния план са включени практики и стажове, провеждащи се в реална работна среда, както и курсови задачи, курсови проекти и дипломни работи върху конкретни обекти. Това води до засилване на връзката образование–наука–бизнес, която е в основата не само на университетските цели, но и на националните и европейските образователни приоритети.
Практиките и стажовете се провеждат в български и чуждестранни фирми, организации и лаборатории, работещи в областта на пожарната безопасност.
В рамките на студентската мобилност по програма „Еразъм+” студентите имат възможност да се включат в програмите за обучение и практики в чуждестранни университети от Германия, Италия, Испания, Чехия, Словакия, Литва, Латвия, Украйна, Турция и др.
Успешно завършилите специалността могат също да продължат обучението си в ОКС "магистър" и ОНС "доктор" (след придобиване на ОКС "магистър"), както и в разнообразни форми на обучение през целия живот.
Завършилите специалност „Пожарна и аварийна безопасност” могат да се реализират в държавния и частния сектор като ръководители, проектанти и инспектори в проектантски организации, фирмени пожарни и аварийно-спасителни служби, поделенията на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението", инвеститорски, контролни и надзорни служби, държавната и местна администрация.
В съответствие с Националната класификация на професиите и длъжностите завършилите специалността могат да работят като: Инженер, проектант; Инспектор, технически надзор, Инженер, инвеститорски контрол; Инженер, техническа безопасност; Инспектор, противопожарна охрана на сграда; Инспектор, противопожарна охрана; Инспектор, гражданска защита.
Можете да видите такситe на този адрес.
Кандидат-студентите полагат конкурсни изпити по:
– Математика
– Рисуване – перспектива на обемни и плоскостни елементи
– Рисуване – цветна композиция
– Рисуване – обемно-пространствена композиция
За кандидатстудентски изпит по Математика се признава оценката от държавния зрелостен изпит по Математика, положен в Република България след 2008 г.
За ваше удобство и улеснение и с желанието да намалим вашите разходи за кандидатстване ние във Варненския свободен университет създадохме една от най-гъвкавите системи за прием.
На ваше разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и достъпна от всяка точка е електронната ни платформа за кандидатстване. Можете също да ползвате услугите на наш представител във вашия град, да посетите нашите бази във Варна или в Смолян, или да се срещнете с наш представител по време на изложение.
Електронната платформа за кандидатстване е едно от нашите специализирани уеб приложения. На интернет адрес http://priem.vfu.bg ще откриете достъпната и лесна за ползване форма за подаване на кандидатстудентски документи, в която трябва да посочите желаните от вас специалности и форми на обучение.
Заповядайте на щанда на ВСУ по време на някое от образователните изложения в страната. Нашите представители ще Ви консултират по всички въпроси, свързани с предлаганите професионални направления и специалности, форми на обучение и условията за прием в тях, и ще приемат вашите документи за кандидатстване.
Професионално направление "Архитектура, строителство и геодезия"
Понеделник – Петък 9:00 – 16:00
Учебен план