
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: интериорен дизайнер
Форма и продължителност на обучението:
– редовна – 8 семестъра
– задочна – 8 семестъра
Език на преподаване: български
Профил на специалността:
В специалност "Интериорен дизайн"се подготвят висококвалифицирани кадри в областта на интериорния дизайн. Те могат да се реализират и в други актуални сфери на приложение като мебелен дизайн, параметричен дизайн, дигитално производство в дизайна, декорация, аранжиране; с умения да прилагат иновативни материали и технологии в проектирането и изграждането на специално оформена битова, обществена или работна среда - интериорните/вътрешните пространства на публични и частни сгради и комплекси; подвижно, неподвижно и временно обзавеждане, сериен и бутиков мебелен дизайн; временни и постоянни експозиции за музеи, арт събития, търговски и мострени панаири, цветни аранжировки, зелени композиции и др.
С оглед постигането на посочената цел обучението в специалността се гради върху базовите научни направления - архитектура, изкуство, дизайн и дигитални средства за проектиране.
Според класификацията на областите на образование и обучение (ISCED-F 2013), специалност “Интериорен дизайн” и придобиването на квалификация “интериорен дизайнер” попадат в детайлната област 0212 "Моден, интериорен и промишлен дизайн", която обхваща изучаването на творческо комбиниране на линия, форма и материал в проектирането и разработването на модни облекла, промишлени продукти и интериор.
През първите две години, чрез включените в учебната програма задължителни и избираеми дисциплини студентите придобиват широкопрофилна общообразователна подготовка от различни области на знанието, както и фундаментална подготовка, в областта на изкуството, дизайна, архитектурата, синтеза между изкуствата в областта на професионално направление „Архитектура, строителство, геодезия”. Върху тази база се преминава към следващия етап на обучение (в трети и четвърти курс), в който студентите изучават тясно специализиращи дисциплини в областта на интериорния дизайн, дигитални средства за проектиране в дизайна, типология на сградите и сградни инсталации.
Обучението осигурява придобиването на необходимите знания и умения в областта на: изобразителното изкуството, дизайна, архитектурата и строителството, хуманитарните науки; материалите и технологиите за тяхната обработка, интериора и декорацията; използването на специализиран софтуер за целите на дизайна, архитектурното и строителното проектиране; основни познания в архитектурното проектиране; умения за разработване на интериорни проекти и детайли с високи естетически и функционални качества.
Осигурена е международна сравнимост на придобитите знания, развитите умения и образователна мобилност, включително в чужбина.
Обучаемите имат възможност да се реализират професионално в организации от бизнеса и публичния сектор, да бъдат конкурентоспособни и адаптивни към променящите се условия за реализация на пазара на труда, както и да продължат обучението си в по-висока образователна степен или да участват в различни форми на продължаващо обучение през целия живот.
В процеса на обучението в специалност „Интериорен дизайн”се акцентира на творческо поднасяне на лекционния материал, на прилагане на активни методи – индивидуално или екипно разработване на презентации и курсови проекти, решаване на тестове и други форми на обучение и текущ контрол. Студентите се стимулират да разработват есета и научни доклади, да участват в студентски конкурси, научни конференции, уъркшопи и др. извънаудиторни форми на научна и творческа дейност.
Бакалавърската степен завършва със защита на дипломна работа.
Акценти в обучението:
Извънаудиторна заетост:
Участие в национални и международни уъркшопове, семинари, конференции, конкурси, международни пленери по актуални тематики за региона, страната и чужбина.
Практики и стажове:
Стажове в мебелни фирми и фирми за индустриален и градски дизайн, както и в архитектурни бюра, практики в страната и чужбина.
Студентска мобилност по програма „Еразъм+” в Италия, Испания, Чехия, Латвия, Германия, Турция и др.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
Условия за прием:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – представят портфолио (графични, живописни, пластични, рекламни и др. работи на кандидат-студента).
За кандидатстудентски изпит се признава оценка от държавен изпит по специалността на завършилите гимназии с насоченост в изкуствата и дизайна.
За кандидатстудентски изпит се признава приравненият резултат от национални и международни състезания и конкурси в областта на дизайна.
Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от конкурсния изпит и удвоената оценка от средния успех от дипломата за завършено средно образование.
Завършилите езикови, математически и художествени гимназии, хуманитарни гимназии с профил „Изобразително изкуство“, както и паралелки с художествен, езиков, математически или хуманитарен профил получават 1 единица бонификация.
За прием във ВСУ се зачитат оценките от конкурсни изпити, положени в други висши училища за специалност “Архитектура” или “Дизайн”.
Редът за признаване на предходно обучение се основава на Системата за трансфер на академични кредити, Наредбата за държавните изисквания за признаване на придобито висше образование и завършени периоди на обучение в чуждестранни висши училища, Наредба № 1 за учебната дейност на Варненски свободен университет „Черноризец Храбър”.
Във всички магистърски програми във ВСУ „Черноризец Храбър“.
Можете да видите такситe на този адрес.
Кандидат-студентите полагат конкурсни изпити по:
– Математика
– Рисуване – перспектива на обемни и плоскостни елементи
– Рисуване – цветна композиция
– Рисуване – обемно-пространствена композиция
За кандидатстудентски изпит по Математика се признава оценката от държавния зрелостен изпит по Математика, положен в Република България след 2008 г.
За ваше удобство и улеснение и с желанието да намалим вашите разходи за кандидатстване ние във Варненския свободен университет създадохме една от най-гъвкавите системи за прием.
На ваше разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и достъпна от всяка точка е електронната ни платформа за кандидатстване. Можете също да ползвате услугите на наш представител във вашия град, да посетите нашите бази във Варна или в Смолян, или да се срещнете с наш представител по време на изложение.
Електронната платформа за кандидатстване е едно от нашите специализирани уеб приложения. На интернет адрес http://priem.vfu.bg ще откриете достъпната и лесна за ползване форма за подаване на кандидатстудентски документи, в която трябва да посочите желаните от вас специалности и форми на обучение.
Заповядайте на щанда на ВСУ по време на някое от образователните изложения в страната. Нашите представители ще Ви консултират по всички въпроси, свързани с предлаганите професионални направления и специалности, форми на обучение и условията за прием в тях, и ще приемат вашите документи за кандидатстване.
Професионално направление "Архитектура, строителство и геодезия"
Понеделник – Петък 9:00 – 16:00
Учебен план