Прием 2024/2025
Условия за прием Как да кандидатствам Признаване на дипломи от чужбина Виртуални прозорци Регионални координатори
Вижте още!
3D технологии за проектиране и производство
Образователно-квалификационна степен: магистър
Професионална квалификация: инженер по адитивни технологии
Форма на обучението: задочна
Език на преподаване: български
Продължителност на обучението:
2 семестъра – за кандидати, завършили специалности от ПН “Архитектура, строителство и геодезия”
Специалности от същото професионално направление:
3D технологии за проектиране и производствоСтроителство на сгради и съоръженияВодоснабдяване и канализацияСтроителен инженерингПожарна и аварийна безопасностПрофил на специалността:
Специалност “3D технологии за проектиране и производство” е мултидисциплинарна магистърска програма, фокусирана върху адитивното производство и дизайна, и виртуалната реалност в страната.
Цел на обучението е подготовката на квалифицирани кадри, задоволяващи потребностите от нов тип специалисти – експерти в областта на 3D-технологиите и виртуалната реалност, които съвместяват информационните технологии с индустриалното производство за нуждите на бизнеса. Програмата е изцяло подчинена на основните принципи на Industry 4.0.
Обучението е ориентирано към получаването на интердисциплинарни знания, практически умения и компетенции в областта на цифровото производство, адитивните технологии и добавената реалност.
В този контекст задачите на обучението са:
• Изграждане на компетенции в областта на най-съвременните 3D-технологиите и виртуалната реалност;
• Придобиване на практически умения за работа със специализиран софтуер и апаратура за 3D моделиране, 3D сканиране, 3D принтиране и 3D визуализация;
• Изграждане на индивидуална ориентация в съвместното приложение на дигитализацията в различни сфери на индустриалното производство;
• Създаване на нагласи за професионално усъвършенстване и обучение през целия живот, както и развиване на конкурентни способности в обучаемите за професионална реализация;
• Засилване на връзката образование–наука–бизнес чрез включване в учебния процес на утвърдени експерти от практиката и работа по съвместни образователни, приложни и научно-приложни задачи и проекти.
В процеса на обучението по специалност „3D технологии за проектиране и производство” се акцентира върху познаване и разбиране на 3D технологиите, както и тяхното практически приложение. Обучението е проблемно базирано, фокусирано към студента, при което студентите изучават даден въпрос/тема в контекста на комплексни, многостранни и реални проблеми, като усвояват знания и развиват умения за самостоятелно анализиране и решаване на проблеми.
Практическите занятия се провеждат в най-съвременни лаборатории за 3D креативност, бързо прототипиране и виртуална реалност с 3D скенер, 3D принтер и VR оборудване. Студентите разработват индивидуални или колективни задачи по моделиране на 3D обекти и тяхното приложение чрез принтиране или във виртуална или добавена реалност. Обменят се информация и идеи, откриват се проблеми и технически решения в областта на индустриалното производство.
Магистърската програма завършва със защита на дипломна работа, която се разработва в последния семестър на обучението.
Акценти в обучението:
В резултат на обучението студентите придобиват:
• Конкретни знания: познаване на съвременните 3D технологиите и тяхното приложение в различни технически направления. Завършилите специалността имат знания в областта на 3D сканирането, 3D принтирането и виртуалната реалност. Студентите могат да изготвят самостоятелно проекти на адитивно произведени възли, устройства, конструкции и изделия в отделни технически направления. Те могат да разработят и да защитят собствен изследователски проект в различни сфери на индустриалното производство.
• преносими компетентности за: работа в екип; избор на подход и техника за мотивиране на други участници за ефективна работа в различни творчески и бизнес организации; избор на подходяща техника за комуникация със специалисти и неспециалисти при обмяна на творчески идеи и информация, проблеми и решения при разработването и реализирането на различни политики и проекти; работа със специализиран и универсален софтуер; анализ, и формулиране на подходящи творчески и бизнес решения, свързани с текущото и стратегическото поведение на различни културни и бизнес организации.
• Лични компетентности: творческо мислене и потенциал, отговорност, самостоятелност, коректност, оперативност, инициативност; комуникативност, устойчивост на стрес, умение за общуване с различни социални и възрастови групи; мотивация и стремеж към непрекъснато повишаване на професионалната пригодност..
• Компетентности за учене: последователно да оценяват собствената си квалификация чрез преценка на придобитите до момента знания и умения и планиране на необходимостта от разширяване и актуализиране на професионалната си квалификация.
• Професионални компетентности: Студентите изграждат практически умения и компетенции за самостоятелна професионална реализация и работа в екип. Притежават умения за работа със специализиран софтуер за 3D моделиране и работа със съвременно технологично оборудване за 3D сканиране, 3D принтиране и виртуалната реалност.
Студентите могат да участват и в различни форми на мобилност, вкл. и по програма “Еразъм+”, което ще подпомогне тяхното професионално развитие, ще развие тяхната адаптивност за работа в интернационална и интеркултурна среда.
Извънаудиторна заетост:
Извън планираните аудиторни занятия студентите ще бъдат ангажирани с разработването на приложни курсови проекти и задачи. Ще имат възможността да работят в специално изградените за магистърската програма лаборатории #лаборатория за 3D креативност и бързо прототипиране и #лаборатория по виртуална и разширена реалност.
Студентите ще участват в майсторски класове, практикуми, уъркшопове, конференции и др., където ще могат да представят своите разработки, ще могат да обменят знания и опит с други колеги и специалисти от страната и чужбина.
Практики и стажове:
Обучението в специалност “3D технологии за проектиране и производство” е обвързано с реалните потребности на обществото и бизнеса и е подчинено на новите реалности, които ни налага съвременното общество. В учебния план са включени практикуми в лабораторната база на университета. Предвидено е провеждане на практики и във фирми, упражняващи аналогична дейност.
В рамките на студентската мобилност по програма „Еразъм+” студентите имат възможност да се включат в програмите за обучение и практики в чуждестранни университети от Германия, Италия, Испания, Чехия, Словакия, Литва, Латвия, Украйна, Турция и др.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
За контакти:
Ръководител на магистърската програма:
доц. д-р инж. Росица Петкова-Слипец
тел: 052/359 596; 052/359 588
e-mail: rositsa.petkova@vfu.bg; sss@vfu.bg
- Конкурсен изпит: Кандидатите полагат конкурсен изпит – събеседване.
- Изисквания за образование:
В специалност “3D технологии за проектиране и производство” могат да се обучават всички, които имат диплома за висше образование с образователно-квалификационна степен „бакалавър” или „магистър” в професионално направление “Архитектура, строителство и геодезия” със среден успех не по-нисък от „добър“, завършили в български или чуждестранни учебни заведения.
- Балообразуване:
Балът за класиране се образува от сбора на резултата от конкурсния изпит и средния успех от дипломата за висше образование.
След придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър” обучението може да продължи в образователна и научна степен „доктор” по акредитираните докторски програми във ВСУ и предимно по тези от същото професионално направление:
- Строителни конструкции;
- Строителни материали, изделия и технологии за производството им;
- Техника на безопасността на труда и противопожарна техника.
Успешно завършилите специалността могат да продължат обучението си в ОНС „доктор”, както и в разнообразни форми на обучение през целия живот (LLL курсове, следдипломни квалификации и други).
Според „Списъка на длъжностите в националната класификация на професиите и длъжностите“ завършилите ще могат да се реализират в държавния и частния сектор и да заемат следните длъжности:
• инженери по адитивни технологии
• инженери в промишленото производство
• продуктови и индустриални дизайнери
• експерти по 3D моделиране и презентиране
• научни изследователи и други.