Магистърската програма „Управление на културния туризъм“ е предназначена за бакалаври и магистри от различни професионални направления. Подходяща е за мениджъри, които участват активно в организирането и управлението на културния туризъм. Предлага възможност за висока професионална подготовка на всички, които желаят да се квалифицират като специалисти в този конкретен сегмент на туристическата индустрия. Тя е реална и привлекателна възможност и за онези, които се стремят да придобият мащабни познания за културни и исторически обекти със световна и национална значимост.
Магистърската програма предоставя богата палитра от знания и компетентности за използване на модерния мениджмънт и за прилагане на управленски стратегии, запознава с успешните и желани ефекти на социалните технологии за мотивиране на приоритетни социални среди и за въздействие върху обществените нагласи. Учебният процес излиза извън каноните на познати и недостатъчно ефективни практики за организиране на обучение на съвременните мениджъри. Класическият лекционен модел, който според тематичната насоченост се провежда на различни места в страната, достолепно партнира с богатство от форми за практическо обучение: практикум в чужбина; академични хепънинги; университетски уъркшоп; фотосафари; майсторски клас; академичен апостроф. Водещи и ценени в международен мащаб български учени и хора на изкуствата и бизнеса са сред преподавателите.
Моделът за провеждане на учебния процес няма алтернатива в университетската практика в страната. Направените анализи на съвременната световна и национална практика показват, че вече е налице убедителна тенденция за повишаване на потребителския интерес към културния туризъм. Глобалните процеси засилват интереса не само към най-ярките постижения на древната и съвременната човешката цивилизация, но и към идентичните култури, към тяхното съхранение и предаване на идните поколения.
Подготовката в магистърската програма „Управление на културния туризъм“ приключва със защита на дипломна работа с магистърска теза. Завършилите успешно получават образователно-квалификационна степен „магистър“ с професионална квалификация „магистър по управление на културния туризъм” и могат да продължат образованието си в образователната и научна степен „доктор“ в различни направления.
Акценти в обучението:
Планиране и реализиране на стратегии в туризма; Правна и нормативна уредба в туризма; Управление на туристически комплекси; Социализиране на туристически обекти; Митологизиране и популяризиране на туристически обекти; Рекламата и ПР в бизнеса; Брандинг на туристически обекти; Медии и въздействие на обществените структури; Визуалните изкуства и популяризиране на туристически обекти.
Извънаудиторна заетост:
Студентите имат възможност да се включат в летните учебни школи, практически и езикови стажове, студентски конференции и майсторски класове, организирани от Академия „Знание и иновации” във ВСУ „Черноризец Храбър”.
Практики и стажове:
Учебни практики и преддипломни стажове, заложени в учебния план.
Обучението в магистърската програма има практическа насоченост.
Комуникационният модул, който се предлага в рамките на програмата, включва обучение по вербална и невербална култура, бизнес протокол, дипломатически протокол, култура на облеклото, прическата и грима, поведение пред телевизионна камера, правоговор и стилистични ефекти, работа с логопед, видеозаснимане и видеомонтаж. Практическите учебни занятия включват и дискусионен цикъл с участие на експерти от практиката и лидери на национално и межународно равнище.
Преддипломният стаж се провежда в престижни туристически комплекси и обекти в България и Италия, в държавни институции, свързани с туризма, в туристически асоциации, камари и водещи бизнес организации, в национални медии. Студентите придобиват реална представа за практиката и получават ценни практически съвети от професионалисти в областта на културния туризъм.
Участието в мобилност по програма “Еразъм+” създава възможности за опознаване на европей-ския опит и успешна реализация в междукултурна среда. Ежегодно се организират допълнителни стажове и практики в:
Германия – провинции Северен Рейн-Вестфалия и Баден-Вюртемберг, в бизнес организации, търговско-индустриални камари, общински и областни администрации;
Руската федерация –Москва, Санкт Петербург;
Брюксел – в европейските институции и др.
Магистърската програма приключва със защита на магистърска теза.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
Кандидатите трябва да имат висше образование – образователно-квалификационна степен “бакалавър”/“магистър”, и среден успех от дипломата за висше образование, не по-нисък от “добър”.
Балообразуване:
Балът за класиране се образува от сбора на оценката от конкурсния изпит и средния успех от дипломата за висше образование.
Възможности за продължаване на обучението във ВСУ
Придобиване на образователна и научна степен „доктор” в акредитираните докторски програми на ВСУ.