Условия за прием Как да кандидатствам Признаване на дипломи от чужбина Виртуални прозорци Регионални координатори
Вижте още!

Дизайнерски практики в модната индустрия
Образователно-квалификационна степен: магистър
Професионална квалификация: моден дизайнер
Форма на обучението: задочна
Форма и продължителност на обучението:
– редовна/задочна – 2 семестъра
Език на преподаване: български
Специалности от същото професионално направление:
Дизайнерски практики в модната индустрияМагистърска програма „ДИЗАЙНЕРСКИ ПРАКТИКИ В МОДНАТА ИНДУСТРИЯ“ се фокусира върху върху подготовката на кадри за глобалната модна индустрия и трите най-изявени тенденции в развитието й. Чрез международна експертиза и академична взискателност програмата е организирана в три съдържателни посоки за специализиране:
-Моделиране на облекло
-Устойчива мода
-Стайлинг и концепции
Цели се: Разширяване на възможностите за професионална практика, творчески перспективи и подходи, и насърчаване на дизайн мисленето.; Формиране на креативни и иновативно настроени модни дизайнери с възможности за реализация в креативните и творчески индустрии, и в сектора на текстила и облеклото.
Потребностите на все по-взискателните потребители, бързо развиващите се технологии и икономическия потенциал на творческите индустрии изисква специфични умения, знания и мислене. Магистърската програма е създадена за да посрещне тези предизвикателства. Дисциплините в интердисциплинарния учебен план са с фокус върху най-новите и същевременно най-приложимите практики в модата и обезпечават знания и компетенции в търсените от пазара специфични посоки: Моделиране на облекло; Устойчива мода; Стайлинг и концепции. МП ДПМИ цели да разшири професионалните компетенции на завършилите бакалавърски програми по визуални изкуства и моден дизайн, като се фокусира върху развиването на специфични творчески умения и дизайнерско мислене във всичките му проявления и приложения.
В обучението са заложени следните задачи:
- Да се създаде възможност да се придобият допълнителни знания и умения в областта на изкуствата, дизайна, управлението, технологиите, и др.
- Да се развият способности у обучаемите да се реализират професионално в организации от сферата на модата.
- Да бъдат конкурентоспособни и адаптивни към променящите се условия за реализация на пазара на труда.
В процеса на обучението в магистърската програма се акцентира на творческо поднасяне на лекционния материал, на прилагане на активни практически методи – реализация на творчески проекти и задачи, индивидуално или екипно разработване на презентации и курсови проекти, реализация в материал на авторски изделия и други форми на обучение и текущ контрол. Студентите се стимулират да разработват авторски творчески проекти, да участват в конкурси и конференции в университета, страната и чужбина.
Извънаудиторната заетост по дисциплините от учебния план е приоритет в професионално направление „Изобразително изкуство”. Насочена е към научноизследователски и творчески задачи с акцент върху реализирането на проекти нужни на текущата модна практика, изискващи задълбочени проучвания, анализ и експерименти. Студентите работят върху печатни и мултимедийни проекти, които се представят публично. Те имат възможност да участват в специализирани уъркшопове, вътрешни и международни конкурси и семинари.
Акценти в обучението:
В резултат на обучението студентите придобиват конкретни знания свързани с трите съдържателни посоки:
- „Моделиране на облекло“- Студентите придобиват знания за иновативни и приложни подходи за формоизграждане на облеклото. Придобитите у студентите практически умения са ориентирани и към: идентифициране на проблемите в дизайнерската практика, създаване на подходящ комуникационен климат, работа в екип, разрешаване на конфликти; умения за работа в дигитална среда. Развиват и формират се умения за творческо мислене, за моделиране на уникални облекла и цялостното им реализиране в реална и дигитална среда.
„Устойчивата мода“ – знания за новите тенденции в развитието на отделните етапи от логистичната верига на модата и за създаване на мода по начин, който да е екологичен, социално отговорен и насърчаващ културното многообразие и иновациите. Дисциплините подготвят за решаване на проблеми и критичност, както и развиват предприемаческо мислене и отговорност в модата.
- „Стайлинг и концепции“ - акцентът на обучението е върху изкуството. Развиване на умения и мислене в дизайнери, способни да реализират и развиват проекти и събития чрез изкуство – модата като майсторство, реализирана чрез концепции, комуникация, визии и колекции.
Извънаудиторна заетост:
Насочена е към научноизследователски и творчески задачи с акцент върху реализирането на проекти нужни на текущата модна практика, изискващи задълбочени проучвания, анализ и експерименти. Студентите работят върху печатни и мултимедийни проекти, които се представят публично. Те имат възможност да участват в специализирани уъркшопове, вътрешни и международни конкурси и семинари.
Практики и стажове:
Практически занимания във фирми, културни институти и артпространства.
Катедра Изкуства:
- Конкурсен изпит:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – събеседване, за установяване на обща култура, творчески потенциал (концептуален и практически), комуникативност, мотивация за обучение в специалността.
Кандидатите трябва да имат висше образование – образователно-квалификационна степен “бакалавър”/“магистър” и/или професионален опит в модната индустрия и среден успех от дипломата за висше образование, не по-нисък от “добър”.
Балът за класиране се образува от сбора на резултата от събеседването и средния успех от дипломата за висше образование.
За контакти:
Ръководител на магистърската програма:
доц. д-р Капка Манасиева
тел.: 052/ 359 642, 052/359 579; 0886 859039
e-mail: mti@vfu.bg
Завършилите магистърска програма „Дизайнерски практики в модната индустрия” придобиват знания и умения, които им предоставят широк спектър от възможности за кариера модата, шивашката и текстилна промишленост, при реализиране предприемачески инициативи, арт и дизайн проекти и събития.
Заяви експертна консултация
