Профил на специалността:
Програмата е предназначена за обучение на висококвалифицирани управленски кадри - ръководители, специалисти и експерти с професионални интереси в областта на управлението на проекти. За целта учебният план на специалността включва базови и специализирани учебни дисциплини, развиващи интегрирани знания и умения за успешно участие в съставяне и реализиране на регионални, национални и международни проекти.
Целта на обучението е студентите да получат и придобият необходимия обем от интердисциплинарни теоретични знания и практически умения за осъществяване на успешна реализация в бизнеса, администрацията, неправителствените организации, научни институти и използването на иновативни научно-приложни методи и управленски инструменти в контекста на управлението на европейски проекти, като се отчитат съвременните тенденции в развитието и иновативните методи за икономически и социален анализ в сложната и динамична среда на Европейския съюз.
Произтичащите от поставената цел комплексни задачи на обучението са насочени към създаване на учебна среда, която подпомага изграждането на личностни и делови качества, необходими за бъдещата възходяща професионална реализация на обучаемите, конкретизирани в нагласи за използването на административно-организационния и проектния начин на мислене при формулирането, интерпретацията и оценката на въпроси от административното управление на организацията в проектна среда.
Задачите на обучението се отнасят до усвояване на конкретни знания и умения за управление на проекти, разработване и финансиране на международни проекти, разработване на проекти за малкия и среден бизнес.
Акцент в обучението е практико-приложнатаориентация с включени външни експерти в учебния процес. Концепцията на обучението е съобразена с идеята, че при достатъчно задълбочено и прецизно изясняване на основните теми в учебните занятия, участието на студентите предполага индивидуална и групова работа в практическите упражнения за доизясняване на учебната проблематика, непрекъсната и системна самостоятелна работа. Прилагат се предимно интерактивни методи на обучение, които включват мултимедийно представяне на лекционния материал, дискусии, работа в екип, делови и ролеви игри, решаване на казуси и др.
Обучението включва и практическа част, съобразена с действащи програми и предложения за проекти, вкл. и работа в екип, самостоятелни упражнения и работа по казуси за утвърждаване на придобитите знания. Предвижда се провеждането на практикум в реална среда. Фокусът на програмата е поставен върху формиране на практически знания, умения и компетентности за администриране, разработване, кандидатстване и реализация на европейски проекти, финансирани от фондовете на Европейския съюз и актуалните финансови инструменти и механизми.
Особено внимание се отделя на технологията на разработване на проекти за усвояване на средства по Структурните фондове на ЕС. В процеса на обучението се разработват конкретни проекти по оперативните програми на ЕС.
В магистърската програма „Управление на международни бизнес проекти“ се разглежда механизмът за възстановяване и устойчивост, който е централен елемент в усилията за възстановяване на ЕС — Next Generation EU. Акцентира се на финансовите инструменти за България в четирите основни стълба – „Иновативна България“, „Зелена България“, „Свързана България“ и „Справедлива България“ на Плана за възстановяване и устойчивост.
По време на обучението се обръща внимание на международни грантови схеми, като инициативата „Един пояс, един път“ на Китай с инвестиции в цифрова икономика и иновации, на глобални организации, институции и фондации, които предоставят финансиране за България.
Предвижда се провеждането на обучение в реална обстановка и стаж в Европейските институции в Брюксел, за който се получава специален Сертификат за управление на проекти.
За завършилите ОКС „бакалавър“ по чл. 42, ал. 1, т. 1 а) от ЗВО продължителността на обучение е 2 години, 4 семестъра.
Обучението в магистърската програма завършва с полагане на държавен изпит или защита на дипломна работа.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
https://ects.vfu.bg/магистър/
За контакти:
ВСУ „Черноризец Храбър“:
Ръководител на магистърската програма:
проф. д-р Теодора Бакърджиева
тел: 052/ 359 524
e-mail: bakardjieva@vfu.bg
Координатор:
инж. Павлета Кръстева
тел.: 052/ 359 564; 0878 417 494
e-mail: pavleta.krasteva@vfu.bg