Прием
Условия за прием Как да кандидатствам Признаване на дипломи от чужбина Виртуални прозорци Регионални координатори
Вижте още!


Съдебни експертизи
Образователно-квалификационна степен: Магистър
Професионална квалификация: Експерт по съдебни експертизи
Форма на обучението: задочна
Продължителност на обучението: 3 семестъра
Език на преподаване: български
Специалности от същото професионално направление:
Митническо разузнаване и разследванеИнтелигентни системи за сигурностСъдебни компютърни автотехнически експертизиСъдебни експертизиЦели и обща характеристика на обучението по специалността:
Целта на обучението по специалност „Съдебни експертизи“ е студентите от магистърската програма да придобият задълбочени знания относно нормативната уредба, организацията, назначаването, възлагането и извършването на съдебни експертизи в България. В процеса на обучението те ще усвояват знания за експертизата като способ на доказване, процесуалния статут на вещите лица, същността и методите на експертни заключения, както предмета на тяхната оценка от органите на досъдебното производство и съда. Тази цел е в съответствие с необходимостта от развитие на науката и образованието в областта на съдебната експертология, защото съдебните експертизи, както показва практиката, в редица случаи имат ключово значение за разкриване на обективната истина по наказателни, граждански и административни дела.
В предмета на обучението се включват особености на назначаването, възлагането на експертизи по наказателни, граждански и административни дела. Върху основата на общотеоретичните знания по съдебна експертология студентите усвояват от теоретична и практическа гледна точка методи за извършване на различни видове експертизи. Теоретичното обучение ще бъде непосредствено свързано с практиката по извършване на експертизи. Този аспект на обучението има доминиращо място в магистърската програма. Практическите занятия ще се провеждат от вещи лица с богат опит, включително и в експертни лаборатории. В магистърската програма се включва целия цикъл на дейността, свързан с експертизите - назначаване, възлагане, извършване, изготвяне на експертно заключение и неговото представяне пред органите на досъдебното производство и съда. Във фокуса на обучението е методологията на експертната дейност, която се извършват от вещите лица. Върху основата на общата методология на експертизата се предвижда възможност след втори семестър за специализация по отделни видове експертизи.
Специализация по съдебни криминалистически експертизи придобиват студентите, избрали и получили кредити по учебните дисциплини "Методология на криминалистическите експертизи" и "Методика на дактилоскопната експертиза", "Методика на трасологичната експертизи", "Методика на почерковата и автороведческата експертиза", "Методика на балистичната експертиза", "Методика за техническо изследване на документи" и "Методика на ситуационната експертиза". Всеки студент може да избере обучение в сферата на криминалистическите експертизи, независимо от неговата бакалавърска специалност.
Специализация по съдебни икономически експертизи придобиват студентите, избрали и получили кредити по учебните дисциплини "Методология на икономическите експертизи", "Методика на съдебната финансово-икономическа експертиза", "Методика на съдебно-счетоводната експертиза", "Методика на оценителната експертиза", "Методика на съдебно-стоковата експертиза", "Методика на експертиза по инвестиционни оценки", "Икономически и финансов анализ". За да изберат такава специализация студентите трябва да имат бакалавърска или магистърска специалност, придобита в ПН 3.8 "Икономика". Специализация по съдебни психологически експертизи придобиват студентите, избрали и получили кредити по учебните дисциплини "Методология на психологическите експертизи", "Клинична психология", "Методика на психиатричната експертиза", "Методика на психологическата експертиза", "Психологични тестове при експертни оценки", "Девиантно поведение и правна закрила на малолетни и непълнолетни лица","Съдебна психология и съдебна психиатрия". За да изберат такава специализация студентите трябва да имат бакалавърска или магистърска специалност, придобита в ПН 3.2 "Психология".
Провеждането на обучението е в три семестъра. Предмет на обучението през първия семестър са общотеоретични въпроси относно съдебната експертиза. През втория семестър обучението се фокусира относно методите за извършване на различни видове експертизи, а през третия акцент е относно усвояването на практически умения по изготвяне на експертизи чрез аудиторна и извънаудиторна заетост на студентите от магистърската програма. Учебните дисциплини са диференцирани на задължителни, избираеми и факултативни. Крайна цел на обучението в магистърската програма е подготовка на специалисти, които да имат задълбочени познания в областта на методологията на експертната дейност и методите за извършване на криминалистически, икономически, психологически и други видове експертизи.
Обучението в задочна форма е 50% от хорариума за редовна форма. Когато хорариумът на лекциите е по-малък от тази стойност оставащите до 50% занятия се планират като упражнения."
Основни резултати от обучението по специалността (профил на компетенциите):
● Лични компетентности: отговорност, самостоятелност, коректност, оперативност, инициативност; комуникативност, устойчивост на стрес, умение за общуване с различни социални и възрастови групи; мотивация и стремеж към непрекъснато повишаване на професионалната пригодност.
● Компетентности за учене: Да придобият компетентности за учене, като оценяват собствената си квалификация чрез преценка на придобитите до момента знания и умения, и да планират необходимостта от разширяване и актуализиране на професионалната си квалификация.
● Комуникативни и социални компетентности: да формулират и излагат ясно и разбираемо идеи, проблеми и решения пред специалисти и неспециалисти; да изразяват отношение и разбиране по въпроси свързани с експертизите, чрез използване на методи, основани на качествени и количествени описания и оценки; да общуват на най-разбираемите европейски езици.
Професионални компетентности: да събират, класифицират, оценяват и интерпретират данни свързани със съдебните експертизи с цел решаване на конкретни задачи, да прилагат придобитите знания и умения, да формират и изразяват собствено мнение по проблеми от обществен и етичен характер.
● Професионални компетентности:
На базата на придобитите знания, чрез използването на съвременна техника, анализирайки спецификата на всеки конкретен случай да извършват съдебни експертизи в наказателния, гражданския, административния и арбитражния процес."
Изисквания за дипломиране:
Условията за дипломиране са съобразени с държавните изисквания и практиката на водещи по специалността висши училища в Европа и САЩ.
● Общ брой кредити: 90
● Задължителни дисциплини и кредити по специалността: 9 дисциплини и 38,5 кредита;
● Брой избираеми дисциплини и кредити по специалността: 10 дисциплини и 33,5 кредити;
● Брой факултативни дисциплини: 1 дисциплина с 3 кредита;
Условия за допускане и провеждане на държавен изпит или защита на дипломна работа за специалността:
● Успешно изпълнение на всички задължения, предвидени в учебния план, и придобити най-малко 75 кредита по време на обучението.
● Обучението завършва с успешно положен държавен изпит или защита на дипломна работа по специалността. "
Условия за прием и ред за признаване на кредити и периоди на обучение:
- Конкурсен изпит:
Кандидатите полагатконкурсен изпит – събеседване-интервю с кандидатите.
- Изисквания за завършено образование: Кандидатите трябва да имат висше образование – образователно-квалификационна степен „бакалавър”/„магистър” (всички професионални направления) и среден успех от дипломата за висше образование, не по-нисък от „добър”.
- Балообразуване:
Балът за класиране се образува от сбора на резултата от конкурсния изпит и средния успех от дипломата за висше образование.
● Редът за признаване на кредити и периоди на обучение е указан в Наредба 1 за учебната дейност на Варненски свободен университет „Черноризец Храбър”. Същият се основава на Наредба 21 за прилагане на система за натрупване и трансфер на кредити във висшите училища и Наредбата за държавните изисквания за признаване на придобито висше образование и завършени периоди на обучение в чуждестранни висши училища."
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
https://ects.vfu.bg/магистър/
Обучение по тази магистърска програма и по същия учебен план в задочна форма
се провежда и във Филиал Смолян.
За контакти:
Александра Ангелова
тел.: 0894/380 462
e-mail: aleksandra.angelova@vfu.bg
Филиал Смолян: тел.: 0301/6 77 70
Възможности за продължаване на обучението във ВСУ:
Магистрите могат да продължат обучението си за придобиване на образователна и научна степен „доктор” по докторска програма от професионално направление „Национална сигурност”, както и по всички други акредитирани докторски програми във ВСУ.
По-нататъшно развитие и професионална реализация:
Завършилите специалност "Съдебни експертизи" ще могат да се реализират професионално като специалисти-технически помощници и вещи лица в следните структури:
● Националния институт по криминалистика към МВР и други учреждения (институти) на които се възлагат експертизи;
● Базовите научно -технически лаборатории на МВР;
● Научно-техническите лаборатории на Областните дирекции на МВР;
● Научно-техническите лаборатории на Националната следствена служба и Военна полиция;
● Частни лаборатории по съдебни експертизи и/или вещи лица на частна практика.
Успешно завършилите специалността могат също да продължат обучението си в ""ОНС ""доктор"" , както и в разнообразни форми на обучение през целия живот."
Заяви експертна консултация
