Профилнаспециалността:
Целта на обучението по специалност „Съдебни експертизи" е студентите от магистърската програма да придобият задълбочени знания относно нормативната уредба, организацията, назначаването, възлагането и извършването на съдебни експертизи в България. В процеса на обучението те ще усвояват знания за експертизата като способ на доказване, процесуалния статут на вещите лица, същността и методите на експертни заключения, както предмета на тяхната оценка от органите на досъдебното производство и съда. Тази цел е в съответствие с необходимостта от развитие на науката и образованието в областта на съдебната експертология, защото съдебните експертизи, както показва практиката, в редица случаи имат ключово значение за разкриване на обективната истина по наказателни, граждански и административни дела.
В предмета на обучението се включват особености на назначаването, възлагането на експертизи по наказателни, граждански и административни дела. Върху основата на общотеоретичните знания по съдебна експертология студентите усвояват от теоретична и практическа гледна точка методи за извършване на различни видове експертизи. Теоретичното обучение ще бъде непосредствено свързано с практиката по извършване на експертизи. Този аспект на обучението има доминиращо място в магистърската програма. Практическите занятия ще се провеждат от вещи лица с богат опит, включително и в експертни лаборатории. В магистърската програма се включва целия цикъл на дейността, свързан с експертизите - назначаване, възлагане, извършване, изготвяне на експертно заключение и неговото представяне пред органите на досъдебното производство и съда. Във фокуса на обучението е методологията на експертната дейност, която се извършват от вещите лица. Върху основата на общата методология на експертизата се предвижда възможност след втори семестър за специализация по отделни видове експертизи.
Акцентивобучението:
Специализация по съдебни криминалистически експертизи придобиват студентите, избрали и получили кредити по учебните дисциплини "Методология на криминалистическите експертизи" и "Методика на дактилоскопната експертиза", "Методика на трасологичната експертизи", "Методика на почерковата и автороведческата експертиза", "Методика на балистичната експертиза", "Методика за техническо изследване на документи" и "Методика на ситуационната експертиза". Всеки студент може да избере обучение в сферата на криминалистическите експертизи, независимо от неговата бакалавърска специалност.
Специализация по съдебни икономически експертизи придобиват студентите, избрали и получили кредити по учебните дисциплини "Методология на икономическите експертизи", "Методика на съдебната финансово-икономическа експертиза", "Методика на съдебно-счетоводната експертиза", "Методика на оценителната експертиза", "Методика на съдебно-стоковата експертиза", "Методика на експертиза по инвестиционни оценки", "Икономически и финансов анализ". За да изберат такава специализация студентите трябва да имат бакалавърска или магистърска специалност, придобита в ПН 3.8 "Икономика".
Провеждането на обучението е в три семестъра. Предмет на обучението през първия семестър са общотеоретични въпроси относно съдебната експертиза. През втория семестър обучението се фокусира относно методите за извършване на различни видове експертизи, а през третия акцент е относно усвояването на практически умения по изготвяне на експертизи чрез аудиторна и извънаудиторна заетост на студентите от магистърската програма. Учебните дисциплини са диференцирани на задължителни, избираеми и факултативни. Крайна цел на обучението в магистърската програма е подготовка на специалисти, които да имат задълбочени познания в областта на методологията на експертната дейност и методите за извършване на криминалистически, икономически и други видове експертизи.
Изисквания за дипломиране:
Условията за дипломиране са съобразени с държавните изисквания и практиката на водещи по специалността висши училища в Европа и САЩ.
Общ брой кредити: 90
● Задължителни дисциплини и кредити по специалността: 9 дисциплини и 38,5 кредита;
● Брой избираеми дисциплини и кредити по специалността: 10 дисциплини и 33,5 кредити;
● Брой факултативни дисциплини: 1 дисциплина с 3 кредита;
Професионалникомпетентности:
На базата на придобитите знания, чрез използването на съвременна техника, анализирайки спецификата на всеки конкретен случай да извършват съдебни експертизи в наказателния, гражданския, административния и арбитражния процес.
Извънаудиторна заетост:
Участие с доклади в научните сесии на Юридическия факултет; участие в практиките и стажовете, организирани от катедрата; разработка на курсови проекти; вyзлагане на индивидуални практически задачи;консултации с преподавателите; самостоятелна работа по изучаваните учебни дисциплини и др.
Практики и стажове:
Студентите имат възможност да провеждат стажове и практики в структури на Съда, Прокуратурата, МВР и други.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
https://ects.vfu.bg/магистър/
За контакти:
научен ръководител: проф.д.ю.н. Йонко Кунчев;
ас. Александра Ангелова
тел.: 0894/380 462
e-mail: aleksandra.angelova@vfu.bg