Прием
Условия за прием Как да кандидатствам Признаване на дипломи от чужбина Виртуални прозорци Регионални координатори
Вижте още!


Съдебни компютърни автотехнически експертизи
Образователно-квалификационна степен: Магистър
Професионална квалификация: 3315/3006 Експерт по автотехнически експертизи и оценка на щети
Форма на обучението: задочна
Продължителност на обучението: 3 семестъра
Език на преподаване: български
Специалности от същото професионално направление:
Митническо разузнаване и разследванеИнтелигентни системи за сигурностСъдебни компютърни автотехнически експертизиСъдебни експертизиПрофил на специалността:
Целта на обучението по МП „Съдебни компютърни автотехнически експертизи“ е обучаемите да придобият теоретични знания, практически умения и професионални компетентности, които ще им позволят да извършват съдебна автотехническа експертиза в наказателния, гражданския, административния и арбитражния процес. Чрез своите специални знания в различни области на науката и техниката, компетентните, добре подготвени в теоретичен и практически аспект вещи лица съдействат на органите на досъдебното производство и съда за разкриване на обективната истина при разглеждане на делата. Програмата е съобразена с нормативната уредба, регулираща изготвянето на съдебни автотехнически експертизи. Изучава се изготвяне на автотехническа експертиза, съдебнооценителска-автотехническа експертиза и идентификация по VIN на моторни превозни средства.” Задача на програмата е да се подготвят компетентни специалисти за извършване на различните видове съдебни автотехнически експертизи. Особено се набляга на съвременните методи за експертиза, включващи използването на съвременни техника и технологии за събиране на данни, компютърни модели и симулации, както и други подходи. Получават се и знания за устройство и възможностите на съвременните автомобили. В съответствие с европейската рамка на компетентностите и Националната квалификационна рамка, в рамките на обучението в магистърски курс „Съдебни компютърни автотехнически експертизи“, студентите да придобият разширени и задълбочени теоретични и фактологични знания в областта, включително свързани с най-новите постижения в нея, самостоятелно да интерпретират придобитите знания, като ги свързват с прилагането на факти, критично да възприемат, разбират и изразяват теоретични постановки и принципи. В хода на обучението студентите придобиват и конкретни знания за нормативната основа за защита на националната сигурност; за ролята и мястото на органите за сигурност в съвременното общество; за основните управленски структури на организациите и реда за тяхното управление; за правомощията на специализирани държавни органи за защита на националната сигурност. Особено внимание се отделя на получаване на знания свързани със съвременните методи за изготвяне на автотехнически експертизи, включващи моделиране и симулации, както и знания за автомобилите, съвременните системи за управление и сигурност на транспортните средства, компютърна диагностика, пътната безопасност и т.н. Придобиваните от студентите практически умения са ориентирани към: овладяване на методи и средства, позволяващи решаването на сложни задачи в сферата на съдебните автотехнически експертизи. През първия семестър на обучението се предлагат курсове за придобиване на база от знания свързани с национална сигурност, право и юридически науки. До края на втората година от обучението си студентите изучават задължителните и задължително избираемите дисциплини по специалността и получават задълбочена широкопрофилна подготовка в областта на Професионално направление „Сигурност и отбрана“.
Акценти в обучението:
Обучението по задължителните и задължително избираемите дисциплини по специалност „Съдебни компютърни автотехнически експертизи“ осигурява на випускника следното: В съответствие с европейската рамка на компетентностите и Националната квалификационна рамка, в рамките на обучението в специалност „Съдебни компютърни автотехнически експертизи“, студентите трябва да придобият разширени и задълбочени теоретични и фактологични знания в областта, включително свързани с най-новите постижения в нея, самостоятелно да интерпретират придобитите знания, като ги свързват с прилагането на факти и чрез критично възприемане, разбиране и изразяване на теории и принципи. Студентите придобиват и конкретни знания за нормативната основа за защита на националната сигурност; ролята и мястото на органите за сигурност в съвременното общество; основните управленски структури на организациите и реда за тяхното управление; правомощията на специализирани държавни органи за защита на националната сигурност. Придобитите от студентите практически умения са ориентирани към: овладяване на методи и средства, позволяващи решаването на сложни задачи в сферата на съдебните автотехнически експертизи. Лични компетентности: отговорност, самостоятелност, коректност, оперативност, инициативност; комуникативност, устойчивост на стрес, умение за общуване с различни социални и възрастови групи; мотивация и стремеж към непрекъснато повишаване на професионалната пригодност. Компетентности за учене: Да придобият компетентности за учене, като оценяват собствената си квалификация чрез преценка на придобитите до момента знания и умения, и да планират необходимостта от разширяване и актуализиране на професионалната си квалификация. Комуникативни и социални компетентности: да формулират и излагат ясно и разбираемо идеи, проблеми и решения пред специалисти и неспециалисти; да изразяват отношение и разбиране по въпроси свързани с автотехническите експертизи, чрез използване на методи, основани на качествени и количествени описания и оценки; да общуват на най-разбираемите европейски езици. Професионални компетентности: да събират, класифицират, оценяват и интерпретират данни свързани със съдебни автотехнически експертизи с цел решаване на конкретни задачи, да прилагат придобитите знания и умения, да формират и изразяват собствено мнение по проблеми от обществен и етичен характер.
Професионални компетентности:
На базата на придобитите знания, чрез използването на съвременна техника, анализирайки спецификата на ПТП и автомобилните средства да извършват съдебна автотехническа експертиза и/или оценка на щетите в наказателния, гражданския, административния и арбитражния процес.
Извънаудиторна заетост:
Участие с доклади в научните сесии на Юридическия факултет; участие в практиките и стажовете, организирани от катедрата; разработка на курсови работи; консултации с преподавателите; самостоятелна работа по изучаваните учебни дисциплини и др.
Практики и стажове:
Студентите имат възможност да провеждат стажове и практики в структури на Съда, Прокуратурата и МВР.
Учебният план на специалността е публикуван на интернет адрес:
https://ects.vfu.bg/магистър/
За контакти:
Александра Ангелова
тел.: 0894/380 462
e-mail: aleksandra.angelova@vfu.bg
Условия за прием:
- Конкурсен изпит:
Кандидатите полагатконкурсен изпит – събеседване-интервю с кандидатите.
- Изисквания за завършено образование: Кандидатите трябва да имат висше образование – образователно-квалификационна степен „бакалавър”/„магистър” (всички професионални направления) и среден успех от дипломата за висше образование, не по-нисък от „добър”.
- Балообразуване:
Балът за класиране се образува от сбора на резултата от конкурсния изпит и средния успех от дипломата за висше образование.
Възможности за продължаване на обучението във ВСУ:
Успешно завършилите специалността могат също да продължат обучението си в "ОНС "доктор" , както и в разнообразни форми на обучение през целия живот.
Възможности за кариерно развитие:
Завършилите специалност "Съдебни компютърни автотехнически експертизи" са висококонкурентни и адаптивни към променящите се условия за реализация на пазара на труда и могат да се реализират в държавния и частния сектор като СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ в следните структури:
● съд;
● прокуратура;
● МВР;
● застрахователни агенции;
● охранителни фирми;
● общини и т.н.
Заяви експертна консултация
