Защо ВСУ
Доктор
 

гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84, тел. 052 355 106, email: priem@vfu.bg

Кандидатстудентски прием

Начало > Бакалавър и магистър > Изпитни сесии > Конкурсни изпити за специалност "Aрхитектура"
Програма за конкурсни изпити за специалност "Aрхитектура"
  1. Изпит по перспектива на обемни и плоскостни елементи
    1. Кандидат-студентите трябва да носят твърди папки или планшети с размери 35 х 50 см.
    2. За поставяне на модела се осигуряват от ВСУ станоци с височина около 180 см.
    3. Работи се на картон, формат 35 х 50 см. Картонът се осигурява от университета.
    4. Изпитната задача се подготвя в 2 варианта, като условия за преобразуване на базисен модел от стиропор или PVC плоскости. Вариантите се приготвят в толкова екземпляра, колкото са изпитните зали. Запечатват се в пликове и се изтеглят в една от изпитните зали. След изтеглянето на варианта текстът се прочита от квесторите по залите и след това се размножава и връчва на всеки кандидат-студент. За начало на изпита се счита часът на прочитане на текста. Продължителността на изпита е 5 астрономически часа.
    5. Не се разрешава ползването на чертожни пособия – линии, триъгълници, пергели и шаблони, и др.
    6. Не се разрешава смяна на указаната ориентация на листа (хоризонтална или вертикална), както и оставянето на белези, символи и други знаци извън полето, определено в задачата.

  2. Изпит по цветна композиция
    1. Кандидат-студентите получават еднакви по размер и вид двустранни картони 35 х 50 см и парче за проби 17 х 25 см от същия вид.
    2. Съдове за вода, четки, салфетки и други средства за цветно рисуване се носят от кандидат-студентите.
    3. Разрешава се ползването на чертожни приспособления – линии, триъгълници и др.
    4. Изпитната задача се подготвя в два варианта, които се запечатват в два плика, в толкова екземпляра, колкото зали са предвидени за изпита. След изтеглянето на варианта той се прочита във всяка зала, но не се изписва на дъската, а на всеки кандидат-студент се предоставя копие. За начало на изпита се счита часът на прочитане на текста. Продължителността на изпита е 5 (пет) астрономически часа.
    5. Не се разрешава смяна на указаната ориентация на листа (хоризонтална или вертикална), както и оставянето на белези, символи и други знаци извън полето, определено в задачата.

  3. Изпит по обемно-пространствена композиция
    1. Задачата се състои в съставянето на обемно-пространствена композиция от няколко геометрични тела, изработени от стиропор, които се залепват на плоскост.
    2. Създадената композиция се рисува от избрана от кандидат-студента гледна точка, която да изразява най-добре постановката. Рисунката се изпълнява с черно-бяла моливна техника със светлосенки.
    3. Геометричните тела и плоскостта се осигуряват от университета, а останалите материали (лепило, моливи и други) – от кандидат-студента.
    4. Не се разрешава ползването на чертожни пособия – линии, триъгълници и други, също пергели и шаблони.
    5. Не се разрешава смяна на указаната ориентация на листа (хоризонтална или вертикална), както и оставянето на белези, символи и други знаци извън полето, определено в задачата.

  4. Общи изисквания
    1. Кандидат-студентите се допускат до залите от 8,45 часа. Заемат местата си и получават картоните. Изпитната задача се изтегля в 9,00 ч. и се прочита до 9,30 ч.
    2. Кандидат-студентите трябва да носят твърди папки или планшети с размери 35 х 50 см.
    3. Работи се на картон, формат 35 х 50 см. Картонът се осигурява от университета.
    4. На лицевата част на всеки картон, в горния ляв ъгъл при вертикалната му ориентация, се поставя печатът на ВСУ.
    5. При предаване на изпитната работа квесторите указват мястото, на което всеки кандидат-студент саморъчно написва трите си имена и входящия номер. Изписаното се покрива с картонче и се закрепва с по-голямо по размери парче хартия чрез залепване (картонче 5 х 10 и хартия 7 х 12 см).
    6. Продължителността на всеки изпит е 5 (пет) астрономически часа.