- Тема 1 . Въведение в правото. Възникване и същност на правото. Правото като външна свобода. Система на правото. Философия на правото.
- Тема 2. Политика и право. Либералната традиция.
- Тема 3. Човекът и неговите права. Безправния човек. Идеята за индивидуалните права. Основни декларации за правата на човека. Основни права на човека.
- Тема 4. Собственост. Вещ и вещни права. Видове вещи. Владение. Собственост. Права върху чужда вещ.
- Тема 5. Задължения. Същност на задълженията. Договор. Гаранции.
- Тема 6. Граждански общности. Семейство. Сдружения. Фондация. Търговско дружество.
- Тема 7. Държавата. Поява, същност и форми на държавата. Етапи в развитието.
- Тема 8. Конституция. Същност на конституционния ред. Конституционни права. Българската коституция.
- Тема 9. Избори. Цел и предназначение. Етапи на изборния процес. Изборите в България.
- Тема 10. Парламент. Парламентаризъм. Процес на създаване на законите.
- Тема 11. Държавно управление. Същност на държавното управление. Форми на държавното управлението. Държавното управление в България.
- Тема 12. Съд. Съдебна власт. Престъпление. Наказание.
- Тема 13. Международен правов ред. Идеята за суверенитет. Принципи на международното право. Територия. Дипломация.
- Тема 14. Човекът – гражданин на света. ООН. ЮНЕСКО. Европейски съвет. Европейски парламент. Европейска комисия. НАТО.
- Тема 15. Идеите за държавата и правото в различни исторически епохи. Древна Гърция и Рим. Класически религиозни етики. Средновековния принос. Ренесанс. Класеческа новоевропейска мисъл. Модерната политическа мисъл за държавата и правото.
- Видева, Недялка и др. Етика и право: [Учебник с христоматия за] X клас - задължителна подготовка / Недялка Видева, ПетърГоранов, Александър Андонов . - София: Минерва, 2002 . - 296 с.
- Гражданско образование. Учебник за 12. клас / Колектив – Тодоров, Хр. и др. – София: Просвета, 2021.
- Гражданско образование. Учебник за 11. клас / Колектив – Тодоров, Хр. и др. – София: Просвета, 2020.
- Варджийска, Е. и др. Философия. Учебник за 10. клас / Евелина Варджийска, Анна Бешкова, Ясен Захариев. – София: Просвета, 2019.
- Варджийска, Е. и др. Философия. Учебник за 9. клас / Евелина Варджийска, Донка Панева, Ясен Захариев. – София: Просвета, 2018.
- Колев, И. и др. История на идеите. Учебник по философия за 11. клас за профилирана подготовка. Модул 1 / Иван Колев, Райчо Пожарлиев. – София: Клет, 2020.
- Колев, И. и др. Философия и политика. Учебник по философия за 12. клас за профилирана подготовка. Модул 5 / Иван Колев, Пламен Макариев. – София: Клет, 2020.
- Философия. Учебник за 9. клас / Колев, И др. – София: Клет, 2018.
- Философия. Учебник за 10. клас / Каприев, Г. и др. - София: Булвест 2000, 2019.
- Философия. Учебник за 10. клас / Колев, И и др. - София: Клет, 2019.
Писменият конкурсен изпит се осъществява съгласно изискванията, регламентирани в Постановление № 82 от 2 април 2017 г. за приемане на Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Право” и професионална квалификация „юрист”.
Целта на писмения конкурсен изпит е да провери нивото на хуманитарната култура и аналитичните способности на кандидатите. Програмата на писмения конкурсен изпит е напълно съобразена с Наредба № 5 от 30.11.2015 г. за общообразователната подготовка, издадена от министъра на образованието и науката. С тази наредба се определя държавният образователен стандарт за общообразователната подготовка в училище. Постигането на предвидените в тази наредба знания и умения основно по етика и право (и други хуманитарни и обществени дисциплини, изучавани в училище) следва да гарантира успешното изпълнение на задачите в кандидатстудентския изпит.
Изпитът включва тест по посочената по-горе програма и отворени въпроси. Всеки от кандидат-студентите работи по тестови вариант, обхващащ 10 изпитни задачи, две от които са с отворен отговор.
За събития и факти, по които се спори в различните учебници, от кандидат-студентите се изисква точно да познават едно от защитаваните мнения. За предпочитане е да се придържат към одобрените от МОН учебници.
Продължителност на изпита – 3 (три) астрономически часа.
.
КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНКА НА ПИСМЕНИТЕ РАБОТИ:
Право
Скала за оценяване: * При всяка от задачите със закрит отговор оценяването е от 0 до 1 точка, а в последните две задачи към всеки изпитен вариант, които са с открит отговор, в зависимост от степента на изчерпателност оценяването е от 0 до 6 точки.
Точки |
Квалификационна дефиниция |
Еквиваленти по шестобалната система |
20 - 18 т. |
Отличен |
6,00 – 5,50 |
17 – 15 т. |
Много добър |
5,49 - 4,50 |
14 – 12 т. |
Добър |
4,49 - 3,50 |
11 – 10 т. |
Среден |
3,49 – 3,00 |
10 – 0 т. |
Слаб |
2 |